Idealne i wyjątkowe wnętrze – czy w mieszkaniu musi panować rutyna? Czy musi być ono nudne i podobne do każdego innego mieszkania wokół? Oczywiście, że nie, wystarczy tylko odpowiednie zaprojektowanie wnętrza i już można być szczęśliwym właścicielem mieszkania, które ma swój charakter.

Nie idź za modą

Projektowanie wnętrz  zapewne niektórym kojarzy się z tym, że skoro już zmieniamy coś w mieszkaniu, to trzeba się dopasować do aktualnie panującego trendu. Otóż nie warto tego robić. Na szczęście widać coraz więcej osób, które idą własną ścieżką i nie kierują się tym, co pokazują inni, co mówią niektórzy, że jest modne i tak musi być. W trakcie projektowania wnętrza nie warto patrzeć na aktualnie modne wzory, kolory, umeblowanie i tak dale. Wszystko powinno być wyjątkowe. Zaprojektowane wnętrze ma wyrażać to, kim są mieszkańcy tego konkretnego mieszkania. Dlatego o ile warto jednak utrzymać je w jednym stylu, to wcale nie musi to być jeden z aktualnie panujących na rynku stylów.

Skąd brać wyjątkowe meble?

projektowanie wnętrzIdealne i wyjątkowe wnętrze
Idealne i wyjątkowe wnętrze

Skoro już wiemy, że chcielibyśmy sobie zaprojektować mieszkanie, które będzie wyjątkowe i będzie pokazywać to, kim jesteśmy, to zapewne będziemy chcieli mieć wyjątkowe i niepowtarzalne meble. Skąd takie wziąć? Jednym z najlepszych wyborów, na który możemy postawić, jest wybranie się do małego, lokalnego sklepu meblowego, który nie bierze towaru z sieciówek, czy też po prostu przedstawienie swojego projektu stolarzowi, który na pewno będzie w stanie przygotować coś wyjątkowego. Jeśli ktoś ma wystarczającą ilość pieniędzy, to chodząc do takich małych zakładów i zamawiając poszczególne meble, da się wyposażyć mieszkanie w coś, co jest wyjątkowe, czego nie powstanie kolejny projekt, no i można mieć panowanie nad całym procesem powstawania mebli. Dzięki temu, że zamawiamy w takich małych zakładach, nie tylko możemy panować nad powstawaniem mebli, ale przede wszystkim zadbamy o to, by wszystko było naprawdę dobrej jakości, by wszystkie meble były wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone. Zawsze wiemy, kto odpowiada za ich stworzenie i dzięki temu otrzymujemy coś naprawdę niepowtarzalnego.

Inspiracja mieszkań

Jeśli szukamy inspiracji do tego, jak zaprojektować swoje mieszkanie, to najlepszym wyborem, będzie po prostu poszukać w Internecie, na konkretnych, tematycznych stronach, czy też w gazetach, które na przykład pokazuję, jak inni projektują wnętrza. W ten sposób łatwo i szybko można się zapoznać z wieloma projektami, z których można wziąć różne pomysły, na przykład na konkretne łóżko, umeblowanie pokoju dziennego, czy też stworzenie wyjątkowej przestrzeni dla swojego dziecka. Jednak zawsze traktujmy to tylko i wyłącznie jako inspirację i skoro chcemy mieć coś wyjątkowego, to nie kopiujmy żadnych rozwiązań, tylko na podstawie tych, które poznaliśmy, stwórzmy coś niepowtarzalnego.

Stwórz prawdziwy projekt

tapety ścienne

Projektowanie wnętrz nie powinno odbywać się w głowie, lecz wszystkie pomysły powinny być skrupulatnie zapisywane na kartkach, czy też nawet w notatniku w telefonie, a następnie wszystko warto rozrysować sobie nawet na kartce papieru, a jeszcze lepiej i jaśniej będzie dla nas, jeśli zrobimy to w komputerze. Nie musimy robić tak profesjonalnych projektów, jakie wykonują projektanci wnętrz , ale jeśli weźmiemy się do projektu na poważnie i jeśli wszystko dobrze sobie rozrysujemy i opiszemy, to przede wszystkim nic nie zapomnimy, a także będziemy w stanie na bieżąco
wprowadzać poprawki i cały czas będziemy mogli podejrzeć, jak to ma ostatecznie wyglądać. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobrazować, ale to ma być projekt wnętrza, który nieco pobudzi naszą wyobraźnię, abyśmy byli sobie w stanie wyobrazić, jakie mamy oczekiwania i o czym marzymy. Jeśli wszystko będziemy mieć rozrysowane, to również łatwiej będzie nam określić, jak muszą być ustawione meble, ile będziemy mieć wolnej przestrzeni, czego należy się pozbyć, jakie pomysł jednak nie będzie dobry i tak dalej. Będzie to po prostu nasze, jasne określenie, gdzie są jeszcze potrzebne zmiany, a gdzie już jest idealnie. Każde wnętrze może się wyróżniać. Można to uzyskać stosując ciekawe tapety ścienne.

 

Powoli i ze spokojem

Do całego projektu wnętrza powinniśmy podejść bardzo spokojnie. Nie możemy się spieszyć,  ponieważ pośpiech nie jest w takim wypadku wskazany. Warto cały czas przypominać sobie o tym, że tu przecież może chodzić tak naprawdę o nasze pieniądze i to nie małe, bo liczone w tysiącach, a nawet w dziesiątkach tysięcy, przy generalnych zmianach. Jeśli nie będziemy się spieszyć, to będziemy w stanie cały projekt wnętrza wykonać na najwyższym poziomie. Mieszkanie ma nam służyć przez co najmniej kilka dobrych lat, zanim dalej zaczniemy tam wprowadzać zmiany, więc dajmy czas sobie, a także na przykład podwykonawcą, którzy będą dla nas pracować, by nie popełnili żadnego błędu.

czeski duński holenderski angielski niemiecki