Lampy nadające wnętrzom charakter. Jak je wybrać? Podczas budowy domu już należy myśleć o tym, jak zostanie rozplanowane jego wnętrze. Między innymi od aranżacji wnętrza będzie zależeć rozłożenie instalacji, więc warto zrobić sobie mały projekt, by móc jak najlepiej wszystko rozmieścić. Bardzo ważne w tym jest między innymi odpowiednie rozplanowanie oświetlenia, które ma ogromny wpływ na klimat w domu.

Dlaczego oświetlenie jest tak ważne?

Czasy, gdy w salonie było jedno centralne oświetlenie, już dawno minęły. To samo można powiedzieć o każdym innym pomieszczeniu, czyli o łazience, kuchni, czy też pokojach. W dzisiejszych czasach stosuje się bardzo dużo różnych typów oświetleni, w tym oświetlenie zamontowane w suficie (lampy sufitowe), lampy wiszące, lampy stojące, lampy stołowe i tak dalej. Ta różnorodność daje wiele możliwości, dzięki czemu dane pomieszczenie nabiera funkcjonalności.
Przykładowo weźmy pod uwagę salon. To nie jest tylko pomieszczenie, w którym siedzimy i oglądamy telewizję, lecz także rozmawiamy tam z rodziną, czytamy książki, słuchamy muzyki, czy po prostu spędzamy wolny czas, a w wielu domach salon pełni jednocześnie funkcję jadalni. Niektóre z wykonywanych w danej chwili czynności oczywiście nie będą wymagać żadnego źródła światła, lecz duża część tak. Jedno centralne oświetlenie może być niewystarczające, ponieważ światło może być słabo rozproszone, a nawet jeśli będzie je widać, to w danym miejscu pomieszczenia będzie słabo widoczne. Dlatego prócz głównego oświetlenia, w postaci lampy wiszącej, czy też żyrandola, stosuje się oświetlenie dodatkowe, takie jak kinkiety lub lampy stojące. Dzięki temu na przykład, że postawimy lampy stojące w rogu salonu, możemy tam również umieścić fotel, w którym miło i wygodnie siedząc, będzie można czytać książkę. Sam ten jeden przykład już zwraca uwagę na funkcjonalność.

Nadzwyczajny charakter

Dzięki stosowaniu różnie rozłożonego oświetlenia, można pomieszczeniom nadawać naprawdę niezwykłego charakteru. Nawet ze zwykłego korytarza można zrobić, miłe i ciekawie wyglądające miejsce, jeśli się dobrze rozłoży źródła światła. Oczywiście należy to zaplanować wcześniej. Jak korytarzowi nadać niezwykłego klimatu? Między innymi przez zastosowanie kinkiet wzdłuż pomieszczenia. W zależności od wybranych kinkiet mogą one dawać światło o różnym natężeniu i kolorze, a więc korytarz może być pięknie rozświetlony, czy też klimatycznie przygaszony. Wszystko zależy od tego, jak zostanie ustrojony.

Światło i jego znaczenie

Lampy nadające wnętrzom charakter. Jak je wybrać?
Lampy nadające wnętrzom charakter. Jak je wybrać?

Budując dom i planując rozmieszczenie oświetlenia w nim, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma światło w codziennym życiu człowieka. Przede wszystkim postarajmy się o to, by do naszego domu docierało jak najwięcej światła naturalnego. Jednak z pewną godziną przychodzi również zmrok i ciemność, a wtedy już bez sztucznego źródła światła się nie obędzie. Również w nieco bardziej pochmurne dni trzeba wspomagać się światłem sztucznym. Dlatego też zadbajmy, aby nie brakowało u nas lamp sufitowych, lamp stojących i innych dodatkowych źródeł światła.
Przede wszystkim, jak to już zostało wspomniane, światło nadaje pomieszczeniom niezwykłego klimatu, a więc wpływa na to, jak ostatecznie wygląda całe pomieszczenie i meble, które w nim się znajdują. Za pomocą światła możemy większą uwagę skupić na danej części pokoju, a mniejszą na tej, w której nie ma nic szczególnego. Dla osób, które dbają o styl i wystrój mieszkania, to będzie znaczyć naprawdę dużo. No i czas zdać sobie sprawę z tego, że dobrze oświetlone pomieszczenia, czy to za pomocą lamp sufitowych, czy lamp stojących, wpływają na to, jak się czujemy. Jeśli przebywamy w dobrze oświetlonym i wywietrzonym domu, to będziemy czuć się bardziej rześcy, niż gdybyśmy cały czas siedzieli w ciemnościach. Również nastrój powinien nam się polepszyć i to, jak będziemy reagować na różne sytuacje.

Czyszczenie lamp w domu

Niezależnie od tego, czy jest to lampa stojąca, czy sufitowa, czy jakieś inne dodatkowe źródło światła, to musimy zawsze zadbać o to, aby lampa była czysta, a przede wszystkim żarówka i jej klosz. Jeśli wymienione elementy będą zabrudzone, światło przez nie dostarczane będzie bardziej przytłumione i nie będzie już tak dobrze spełniać swojej funkcji. Powinniśmy dbać o to, by lampy stojące, sufitowe itd., czyścić regularnie, czyli minimum kilka razy w miesiącu, a najlepiej jest ustalić sobie, że będzie to raz w tygodniu. Dodatkowo przetrzeć niektóre lampy możemy częściej, na przykład lampy stojące, jeśli wykorzystujemy je do czytania, by światło dostarczane przez lampę stojącą było jak najlepsze.
Czyszczenie nie jest wcale takie trudne. Jeśli posiadamy klosz z materiału, jakim jest jedwab, to postarajmy się zlecać czyszczenie specjalistom, natomiast każdym innym materiałem bez problemu możemy się zająć. Wystarczy tylko napełnić naczynie lub wannę ciepłą wodą z płynem, następnie, gdy już wyczyścimy lampę, warto zamoczyć ją w wodzie z dodatkiem octu, co zapobiegnie powstawaniu zacieków. Na tym tak naprawdę można już zakończyć, lecz dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, warto lampę wypolerować, nawet suchą szmatką z mikrofibry.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski