Na jakie funkcje zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki? W tej sekcji mówimy o tym, co maszyny faktycznie robią z trawą. Kosiarki mogą mulczować ścinki (wielokrotnie je ciąć i ścinać), wyrzucać je z boku lub z tyłu, czy też automatycznie pakować w worki.

Odpowiednia kosiarka w ramach odpowiedniego zapotrzebowania

Kolejną opcją godną uwagi, szczególnie dla osób przygotowujących ziemię pod uprawę, powinna być dwufunkcyjna kosiarka do mulczowania i workowania. Ściółkowanie jest zdrowsze dla trawnika, ponieważ zwraca bogate w azot ścinki trawy do ziemi, ale nie działa szczególnie dobrze w warunkach wysokich traw wiosną i wczesnym latem lub wczesną jesienią, gdy trawnik odbija się od letniego stresu.

Prosta kosiarka do trawy od firmy Husqvarna jest dobrym przykładem dwufunkcyjnej kosiarki samobieżnej (z napędem przednim). Ta mała maszyna jest poręczna, prosta i niedroga, jak dzisiejsze kosiarki z silnikami gazowymi. Jest to kosiarka pchająca z dwiema funkcjami. Ściółkowaniem i wyrzutem bocznym.

Osoby, które stawiają na komfort podczas pracy, powinny zaopatrzyć się w kosiarki do trawy wyposażone w trzyfunkcyjne torby maszynowe, ściółkowanie i wyładowania boczne. Boczny wyładunek jest przydatny do koszenia użytkowego (koszenie obszarów z wysokimi chwastami i trawami). Pomaga także, gdy trawnik będzie za długi i zacznie opadać w dół, przez co odsunie się od ciebie i musisz ustawić ostrza koszące na pełną wysokość i stopniowo zrzucić trawę.

Znany na całym świecie model od Troy-Bilt to dobry przykład trzyfunkcyjne kosiarki pchającej z silnikiem średniej wielkości. Jest to w pełni funkcjonalna kosiarka z dużymi tylnymi kołami o średnicy ponad 11 cali.

Wspólne cechy kosiarek do trawy

Ledwo wymieniliśmy cechy części kosiarki, a przecież to one stanowią najważniejszy aspekt, który bierzemy pod uwagę w trakcie zakupów. Oto najczęstsze elementy i funkcje, które można znaleźć na liście specyfikacji przeciętnych kosiarek.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki?
Na jakie funkcje zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki?

Dźwignie pokładowe, które występują w grupach po jednej, dwóch lub czterech. Jedna dźwignia jest najwygodniejsza, ale ma wiele podnośników, które zwiększają wagę i trzeba ją smarować, jeżeli chcemy, aby działała dobrze. Dwie dźwignie to dobry kompromis między jedną a czterema dźwigniami. Tak, te kosiarki mają nieco większy zaczep niż kosiarka cztero dźwigniowa, ale łatwiej jest uzyskać odpowiednią wysokość za pośrednictwem większej ilości dźwigni. Cztery dźwignie to standardowa, sprawdzona konstrukcja najczęściej wykorzystywana podczas produkcji sprzętu wysokiej jakości.

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy podoba ci się kontrola prędkości, jest faktyczne wypróbowanie sprzętu na własnym podwórku lub polu. Każdy może mieć indywidualne podejście, co do kontrolowania prędkości podczas pracy kosiarki do trawy.

Sterowanie może być zintegrowane z uchwytem. Im mocniej naciskasz przycisk sterowania napędem w uchwycie, tym szybciej kosiarka jedzie. Lub może to być osobna dźwignia. Ściśnij dźwignię, aby zwiększyć prędkość jazdy lub aktywować układ napędowy kosiarki w przypadku kosiarek o stałej prędkości.

Kosiarki samobieżne są wyposażone w trzy rodzaje przekładni. Hydrostatyczny jest najdroższym i najbardziej płynnym działaniem, który możemy otrzymać na dzisiejszym rynku sprzętów ogrodowych. Napędza płyn hydrauliczny obok wirnika, który obraca wał wyjściowy, kontrolujący prędkość jazdy. To najbardziej płynna i niezawodna skrzynia biegów, ale także najdroższa, co trzeba mieć na uwadze, gdy pragniemy wyposażyć się w budżetową wersję kosiarki.

Typowa kosiarka do chodzenia z napędem przednim lub tylnym wykorzystuje pewien układ pasowy do kierowania mocy z wału wyjściowego silnika do skrzyni biegów na przedniej, lub tylnej osi (lub na kole zębatym). Istnieje kilka odmian tego projektu, ale wszystkie działają dobrze i są dość łatwe w utrzymaniu i naprawie, gdy ulegną ewentualnym uszkodzeniom lub zużyciu.

Kosiarka Hondy jest wyposażona w napęd hydrostatyczny. Ogromna ilość użytkowników jest pod dużym wrażeniem płynności napędu kosiarki i precyzji jej cięcia. Hi-vac kosiarka Snapper z napędem tylnym służy przede wszystkim do workowania. Przez lata testów, które miały na cele sprawdzenie wiele kosiarek od różnych producentów, przekonały osoby korzystające z tego rodzaju sprzętu, że są niezawodne i wydajne. Kosiarka wykorzystuje napęd wirującego dysku, który jest łatwiejszy w serwisowaniu niż wiele innych przekładni z napędem tylnym.

Rozmiar silnika w kosiarce

Rozmiary silników gazowych wynoszą od 140 cm3 do 190 cm3. Większe silniki wytwarzają większy moment obrotowy i rzadziej utkną w wysokiej trawie na początku i na końcu sezonu koszenia. Większy silnik pomaga również efektywniej prowadzić kosiarki samobieżne pod górę. Od najtańszych do najdroższych silniki kosiarek mogą być tradycyjnymi zaworami bocznymi, zaworami górnymi lub krzywkami górnymi. Droższe silniki zapewniają większą trwałość, mniejszy hałas i mniejsze zużycie oleju.

Rozmiar tylnego koła kosiarki w przypadku silniejszego silnika może być większy niż średnica kół przednich. Zwiększona średnica kół ułatwia poruszanie się po koleinach i nierównym terenie.