Jakie są zalety pompy ciepła? Czy masz ogrzewanie gazowe lub elektryczne? Czy otrzymujesz wysokie rachunki za energię? Czy zastanawiałeś się nad przejściem na bardziej zrównoważone źródło, takie jak źródło powietrza lub gruntowa pompa ciepła? Jest często oferowany jako alternatywa dla ogrzewania gazowego lub olejowego. Pompa ciepła wytwarza 4 kWh ciepła z 1 kWh energii elektrycznej. Rosnąca popularność pomp ciepła wiąże się z obniżeniem kosztów ogrzewania i chłodzenia domów.

Korzyści z zainstalowania pompy ciepła

Głównym sekretem korzyści płynących z posiadania pompy ciepła jest to, że takie urządzenia nie syntetyzują ciepła, a jedynie je przekazują. Wiele osób sceptycznie podchodziło do urządzenia ze względu na jego wysoką cenę, ale teraz konsumenci mają możliwość dofinansowania zakupu i instalacji pompy ciepła. Wdrażane są takie programy, jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło i Ulga na Ciepło Modernizacyjne. Gaz stale rośnie, a używanie go jako podstawowego źródła ciepła może w dłuższej perspektywie sporo stracić. Z drugiej strony pompy ciepła są tańsze w eksploatacji i zwracają się w ciągu kilku lat.

Zalety pomp ciepła

  1. pompa ciepła
    pompa ciepła

    Wydajność – Pompy ciepła są bardziej wydajne niż wszystkie inne popularne technologie na rynku. Dla kontrastu: po zużyciu 1 kW energii elektrycznej kocioł gazowy będzie w stanie oddać około 0,9 kW ciepła, podczas gdy pompa ciepła poradzi sobie z tym zadaniem, wykazując zwrot ciepła na poziomie 4-5 kW.

  2. Bezpieczeństwo – Urządzenia grzewcze muszą być bezpieczne, a pompy ciepła robią to dobrze. W swojej pracy nie zużywa żadnego paliwa i nie emituje szkodliwych składników. Pompa ciepła jest przeciwwybuchowa i ognioodporna. Bez paliwa, bez otwartego ognia, bez szkodliwych gazów lub mieszanek. Po prostu nie ma tu nic, co mogłoby wybuchnąć, spalić ani zatruć. Żadna część nie jest podgrzewana do temperatury, w której może zapalić materiały łatwopalne. Zatrzymanie pracy urządzenia nie spowoduje jego nieprawidłowego działania ani zamarznięcia cieczy.
  3. Przyjazność dla środowiska – Kwestia przyjazności dla środowiska staje się z roku na rok coraz ważniejsza. Pompy ciepła nie emitują szkodliwych substancji, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Podczas pracy nie będzie emitował do środowiska: CO, CO2, SO2, PbO2, które mają niebezpieczny wpływ na organizm człowieka i przyrodę.
  4. Niezawodność – hermetycznie zamknięte obwody oznaczają, że urządzenie będzie działać dłużej, nie wszystkie technologie mogą się nim pochwalić. Prawidłowo obliczone mogą działać nawet przez 30 lat, po czym mogą działać dalej, wymieniając zużyte części. Ważną cechą jest proces wymiany ciepła, który odbywa się w zamkniętym obiegu.
    Uniwersalność – Największą zaletą pomp ciepła jest ich wszechstronność. Kupując silnik cieplny od razu zacznij od problemów z ogrzewaniem domu, klimatyzacją i ciepłą wodą.

Istnieją 3 rodzaje pomp ciepła:

  1. Ziemia – Ten typ urządzenia usuwa ciepło ze skorupy ziemskiej.
  2. Woda – Odbiera ciepło z wód gruntowych lub zbiorników.
  3. Powietrze – Pozyskuje energię cieplną z powietrza.

Wybierając konkretny typ, należy kierować się lokalizacją swojego domu i możliwościami swojego urządzenia. Mały przegląd pomp ciepła:

Rodzaj gruntu wykorzystuje w swojej pracy specjalny system rur, który:

Biegnie na głębokość 50-150 metrów.
Znajdują się one poziomo na głębokości od 1 do 3 metrów.
Z drugiej strony pompy ciepła do wody mają również swoje własne cechy.

Ten typ wykorzystuje wodę gruntową lub pobliski zbiornik na energię. Powietrzne pompy ciepła są najlepszym wyborem w większości sytuacji. Do tego typu prac nie jest wymagane wiercenie ani kopanie. Są również mniej podatne na uszkodzenia i łatwe w montażu.

Powietrze jako energia odnawialna

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze-woda pracuje w trybie odwróconym jak klimatyzator, pobierając energię cieplną z powietrza zewnętrznego. Ten typ pompy ciepła jest stosunkowo łatwy w instalacji, ponieważ wystarczy podłączyć ją do zasilania i powrotu instalacji grzewczej, ciepło rozprowadzane jest po domu za pośrednictwem grzejników, ciepłej wody podłogowej lub sufitowej oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. W ciepłych porach roku powietrzna pompa ciepła może odwrócić chłodzenie domu. Klimakonwektory można wykorzystać do chłodzenia domu. Ciepło uzyskane przez chłodzenie jest również wykorzystywane do podgrzewania gorącej wody.