Przeciwwirusowe środki ostrożności – pandemia wirusa SARS-cov-2 na pewno na wiele lat zmieni sposób życia współcześnie żyjących ludzi. Właściwie ciężko powiedzieć, kiedy pandemia całkowicie się zakończy, lub kiedy zostanie ogłoszone, że poszczególne narody, czy ogół populacji ziemi, osiągnął na tyle duży stopień odporności, że możemy przestać wirusa się obawiać.

Jeśli chodzi o wirusa Sars-cov-2, największym problemem przynajmniej dla wielu lekarzy jest to, że nie do końca wiemy, jakie skutki może w rzeczywistości powodować zakażenie się tym wirusem w perspektywie długofalowej. Może bowiem okazać się tak, że nawet przejście w dość łagodny sposób choroby, może na przykład za 10 czy 15 lat, skutkować większymi powikłaniami. Dobrze jest więc chronić siebie i swoją rodzinę, pracowników pracujących w naszej firmie oraz innych ludzi, którzy funkcjonują w naszym społeczeństwie. W jaki sposób jest najlepiej to robić?

Maseczki jednorazowe

Przeciwwirusowe środki ostrożności
Przeciwwirusowe środki ostrożności

Lekarze są zgodni co do tego, że stosowanie maseczek, w bardzo dużym stopniu ogranicza ryzyko zarażenia się wirusem Sars-cov-2. Stosowanie maseczek jednorazowych jest więc zalecane właściwie chyba w każdym kraju, który ma do czynienia z pandemią. Maseczka przede wszystkim jest to środek zapobiegawczy stosunkowo tani, dlatego prawidłowe jego użycie może dać bardzo dobre efekty, relatywnie niskim kosztem. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim maseczki trzeba co jakiś czas wymieniać, a jeżeli stosujemy maseczki wielorazowego użytku, najlepiej jest je sterylizować. Tylko wówczas mamy pewność, że maseczka faktycznie będzie nas chronić. Wiele mitów, które powstały na temat maseczek, i które starają się negować ich skuteczność, powstały z niewiedzy, a najczęściej ze złego ich użytkowania. Jeżeli bowiem stosujemy maseczkę jednorazową, ale na przykład brudnymi rękami często jej dotykamy, a maseczki nie wymieniamy przez kilka dni, wówczas zarażenie się wirusem może być zdecydowanie bardziej prawdopodobne, niż w przypadku prawidłowego używania maseczek.

Dezynfekcja pomieszczeń

Bardzo dużo mówi się o tym, że potencjalnymi miejscami, w których możemy najłatwiej się zarazić, są przede wszystkim przestrzenie zamknięte, a szczególnie takie, w których spędzamy dość dużo czasu, Naturalnie takimi miejscami są na przykład biura, w których pracujemy oraz sklepy, w których siłą rzeczy musimy zaopatrywać się w różnego rodzaju produkty spożywcze. Jeżeli musimy spędzać dłuższy czas, pracując w biurze, to przede wszystkim powinniśmy dogadać się ze swoimi współpracownikami, aby biuro po pierwsze cyklicznie wietrzyć, a po drugie, aby dokonywać dezynfekcji wszystkich w zasadzie powierzchni, z którymi mamy dłuższy kontakt, lub których mogą dotykać osoby przychodzące do naszego biura z zewnątrz. Tego typu środki ostrożności są jednak stosunkowo doraźne, ponieważ wirus może przetrwać również na powierzchniach, do których co prawda łatwego dostępu nie mamy, ale potencjalnie możemy przypadkiem lub celowo, od czasu do czasu ich dotykać. Jednocześnie środkiem do dezynfekcji powierzchni nie jesteśmy w stanie wyczyścić całego biura, dlatego dobrze jest, zastosować metodę nazywaną ozonowanie pomieszczeń https://ozonowanie24.com.pl/. Ozonowanie pomieszczeń jest to środek zapobiegawczy nieco podobny do sposobu dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych, zarówno zainstalowanych w różnego rodzaju pomieszczeniach, jak i w samochodach. Ozon jest to trój-atomowa cząsteczka tlenu. Tlen sam w sobie dla człowieka toksyczny nie jest (oczywiście w normalnym stężeniu), jednak jego trójatomowa odmiana alotropowa, jest to cząsteczka silnie zjonizowana, która wykazuje bardzo duże powinowactwo do tego, aby wchodzić we wszelkiego rodzaju reakcje chemiczne. Jeżeli ktoś śledzi różnego rodzaju raporty smogowe, to wie również to, że stężenie ozonu jest w nich bardzo często wymieniane, ponieważ jest szkodliwe dla człowieka. Ozon szkodliwy jest również dla bakterii, grzybów oraz wirusów, ponieważ wchodzą one z tym gazem w reakcję chemiczną. Dzięki temu, że jest przeprowadzane ozonowanie pomieszczeń, gaz dociera w zasadzie do wszelkich najmniejszych zakamarków. Jeżeli przeprowadzimy ozonowanie pomieszczeń, powiedzmy raz w tygodniu, to mamy gwarancję tego, że ozonowanie pomieszczeń https://ozonowanie-warszawa.info.pl/ wysterylizuje przestrzeń biurową w 99,9%. Jeżeli dodatkowo na co dzień będziemy starali się systematycznie zdezynfekować wspomniane wyżej często używane powierzchnię, wówczas zdecydowanie zmniejszamy ryzyko, że ktoś w naszym biurze, zarazi się wirusem, poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią.

Dystans społeczny

Od samego początku pandemii jak mantra powtarzane jest, że ryzyko zarażenia się wirusem zdecydowanie maleje, jeżeli znajdujemy się od potencjalnie zarażającej osoby w odległości minimum 2 m. Jest to oczywiście stwierdzenie w żadnym wypadku niewyssane z palca, ale wynikające z bogatego doświadczenia i pracy z innymi wirusami takimi, chociażby jak wirus grypy. 2 m jest to odległość na tyle duża, aby stężenie wirusa w naszym otoczeniu było na tyle niewielkie, aby wirus nie był w stanie nas zarazić, lub aby zarażenie przebiegało w sposób dość łagodny.