Ubezpieczenie firmy to nie wszystko – kiedy myślimy „ubezpieczenie firmy” zazwyczaj do głowy przychodzi nam tylko ochrona mienia przed wypadkami zewnętrznymi. To logiczne, chociaż troszeczkę niejasne. Istotnym jest bowiem to, że jako pracodawca i przedsiębiorca odpowiadamy za tak wiele rzeczy, że samo tylko ubezpieczenie majątku jest wierzchołkiem góry lodowej.

Ubezpieczenie firmy to nie wszystko
Ubezpieczenie firmy to nie wszystko

Są ludzie, którym wydaje się, że nic złego im się w życiu nie przydarzy, a pieniądze wydane na ubezpieczenie firmy są wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Nie trzeba mówić, że nic bardziej mylnego nie mogło im przyjść do głowy. Potem obserwujemy w mediach, jak bardzo są załamani, bo żal im było miesięcznie tych kilkuset nawet złotych, dzięki którym mogliby później odzyskać przynajmniej część pieniędzy i wyrównać swoje straty. Mądry przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę, że ubezpieczenie firmy to coś więcej. Pracodawcy, który pamięta o każdym aspekcie bezpieczeństwa nie tylko ufa się bardziej, ale i spotykają go pochwały, kiedy pojawia się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Rozsądek podpowiada: najważniejsi w firmie są pracownicy. Dlatego też ubezpieczenie firmy powinno dotyczyć również zabezpieczenia ich życia i zdrowia, zwłaszcza, gdy pracują w niebezpiecznych warunkach. Do pakietu socjalnego możemy więc dołączyć dla nich specjalne ubezpieczenie, którym obejmiemy także ich rodziny. Zyskamy dzięki temu opinię pracodawcy, któremu na sercu bardzo leży dobro pracowników. I o to właśnie chodzi!

Warto również, żebyśmy pamiętali, że sami potrzebujemy ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia zdrowotnego. W dzisiejszych niepewnych czasach wszystko jest możliwe. Gdyby nagle okazało się, że chorujemy na raka, moglibyśmy potrzebować zastrzyku gotówki, choćby po to, by przekazać go naszej rodzinie. Umówmy się: nie jest to suma, która w jakiś sposób zatrzęsie naszym domowym budżetem. Często ubezpieczyciel wyposaża nas też w możliwość zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej, co może okazać się w naszym przypadku szalenie pomocne. Również w przypadku naszej śmierci, rodzina nie zostanie bez grosza przy duszy, zwłaszcza, gdy jesteśmy jej głównym  żywicielem. Pieniądze z ubezpieczenia powinny pomóc im przetrwać. W czasie smutku nie będą mieli dodatkowych trosk związanych z lękiem o opłacenie rachunków czy spłatę kredytów.

W ramach ubezpieczenia firmy możemy również ubezpieczyć naszych przewoźników. Jeśli mamy przedsiębiorstwo, które zajmuje się transportem, OC przewoźnika jest niezwykle ważne. Gdyby na drodze przydarzyło się coś niespodziewanego (a pamiętajmy, że w Polsce to nietrudne przy tych wszystkich szalonych rajdowcach na autostradach), zwrócą się pieniądze. Poza tym, OC przewoźnika – jeśli chodzi o ubezpieczenie firmy – obejmie również transport. Gdyby nasz kierowca spóźnił się, został okradziony, bez jego winy doszłoby do jakiejś katastrofy – wtedy odzyskujemy środki, które włożyliśmy w przewożone towary.

Równie ważne co ubezpieczenie firmy jest również zabezpieczenie tego, co prywatnie posiadamy. Ile razy słyszymy o pożarach, które doszczętnie strawiły ludzki dobytek? Potem ci sami ludzie zbierają w Internecie pieniądze i proszą o to, żeby ci dobrej woli zechcieli im użyczyć chociaż drobnej sumy na porachowanie szkód oraz ich usunięcie. Zostają bez dachu nad głową, skazani na łaskę i niełaskę obcych. Dla większości ludzi jest to smutna i bardzo upokarzająca sytuacja. A wystarczy ubezpieczenie domu i mieszkania. To nie jest naprawdę zatrważająca kwota. Wystarczy spięcie w instalacji, żebyśmy pożegnali się z naszymi czterema kątami. I kto nam wtedy pomoże? Ubezpieczyciel! To on wypłaci nam pieniądze, dzięki którym albo odbudujemy nasze gniazdko, albo przynajmniej je wyremontujemy. Kiedy więc myślimy „ubezpieczenie firmy”, pamiętajmy o naszym domu. Jest to naprawdę niezwykle ważne.

ubezpieczenie firmyMusimy pamiętać też, że ubezpieczenie firmy  to nie tylko pracownicy i dobytek. To także ubezpieczenie na wypadek interwencji fiskusa. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, musimy pamiętać o OC także w przypadku księgowości. Drobna pomyłka może nas bardzo dużo kosztować, a my nie chcemy opróżniać kieszeni na grzywny oraz na inne kary. Pamiętajmy, że jeden ruch Urzędu Skarbowego i możemy stracić nawet całe przedsiębiorstwo. Tymczasem ubezpieczenie OC pomaga nam uniknąć kłopotów w razie jakichś nieprawidłowości.

Powiedzmy też, że posiadamy domek letniskowy, bo bardzo lubimy spędzać czas na plaży czy w ogóle w zaciszu przyrody. Logicznym jest, że nie chcemy, by coś mu się stało, ale nie spędzamy tam tyle czasu, ile byśmy chcieli. Nie jesteśmy w stanie wiecznie go pilnować, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Gdyby został on zniszczony wskutek jakiegoś wypadku, tracimy całkiem sporo. Ubezpieczenie takiej niewielkiej nieruchomości naprawdę nie jest drogie.

Jak widać, ubezpieczenie firmy to nie wszystko. Zawsze musimy pamiętać o tym, że przezorność jest najlepszą drogą do tego, by później nie opłakiwać olbrzymich strat. Jeśli będziemy tego świadomi, na pewno nie zagrozi nam żadna katastrofa. Mądrze dobierzmy ubezpieczyciela!

czeski