W których regionach Polski i Europy występują złoża węgla kamiennego?. Choć świat przeżywa obecnie zwrot ku odnawialnym źródłom energii, to paliwa kopalne jeszcze przez długie lata będą stanowić kluczowy element polskiego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Transformacja energetyczna wpływa jednak na polski przemysł ciężki, a szczególnie ten związany z wydobyciem najpopularniejszego surowca kopalnego, czyli węgla kamiennego. W których regionach Polski i Europy występują złoża węgla kamiennego? Czy obecnie koncerny państwowe prowadzą poszukiwanie złóż surowców mineralnych? Czy geologia górnicza jest rozwiniętym kierunkiem nauki w Polsce?
Gdzie w Polsce występują złoża węgla kamiennego?
Spośród wszystkich regionów Polski to Górny Śląsk słynie z wydobycia i przetwarzania węgla kamiennego. Badania złożowe potwierdziły, że w obszarze tym faktycznie znajdują się ogromne złoża czarnego surowca, które charakteryzują się wysoką jakością oraz dużą dostępnością. Co prawda długotrwałe wydobywanie węgla kamiennego sprawiło, że te najłatwiej osiągalne złoża już dawno się wyczerpały, a w ramach swojej górnicy muszą schodzić coraz głębiej pod ziemię, ale badania złożowe śląskie potwierdzają, że obecne zasoby węgla w tamtym rejonie wystarczą jeszcze na długie dekady swobodnej eksploatacji. Górny Śląsk nie jest jednak jedynym miejscem, w którym występuje węgiel kamienny. Na mapie Polski można znaleźć jeszcze dwa regiony, w których geologia kopalniana wykryła złoża czarnego surowca. Jest to Lubelszczyzna, gdzie znajduje się Lubelskie Zagłębie Węglowe, a także rejon Wrocławia, gdzie mieści się Dolnośląskie Zagłębie Węglowe. Obecnie jednak w lubelskim działa jedna kopalnia (Bogdanka), a po niedawnych badaniach rozpoznawania złóż na Dolnym Śląsku ustalono, że ich wydobycie charakteryzuje się wysokim stopniem trudności, przez co jest ostatecznie nieopłacalne. To właśnie dlatego Dolny Śląsk pozostaje niekwestionowanym liderem wydobycia węgla kamiennego w Polsce.
Największe złoża węgla kamiennego w Europie
Nie tylko Polska węglem stoi, a wiele innych państw Europy może pochwalić się równie dużymi, a nawet większymi złożami węgla kamiennego. Geotechniczne badania złożowe potwierdziły, że największe europejskie zapasy węgla kamiennego znajdują się na Ukrainie, w rejonie donieckiego okręgu przemysłowego. To właśnie tam wydobywana jest ogromna ilość czarnego złota, które trafia potem głównie na europejskie i azjatyckie rynki. Warto też zwrócić na inne miejsca o ważnym znaczeniu historycznym takie jak brytyjski okręg przemysłowy w Yorkshire oraz niemieckie Zagłębie Ruhry i Zagłębie Saary. Jednak zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy prowadzą intensywną politykę transformacji energetycznej, co prowadzi do zamykania coraz to kolejnych kopalni, przez co wydobycie węgla kamiennego spada. Zresztą jeżeli chodzi o potencjał tamtejszych złóż badania wykazały, że jest on na wyczerpaniu, przez co dalsza eksploatacja stoi pod znakiem zapytania.
Czy w Polsce wciąż aktywnie szuka się złóż węgla kamiennego?
Odpowiedź na pytanie z nagłówka jest prosta: tak. Jednak zagadnienie to jest znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Długa historia górnictwa na ziemiach polskich sprawiła, że duże, ogromne złoża już dawno zostały odkryte. Wciąż jednak prowadzi się badania złożowe w takich regionach Polski jak województwo wielkopolskie czy śląskie. Wbrew pozorom wykrycie i dokładne zbadanie złóż znajdujących się głęboko w ziemi nie jest aż tak łatwym zadaniem, przez co w wielu przypadkach przy pomocy nowoczesnej technologii z zakresu geologii kopalin udawało się zlokalizować warstwy, które przeoczono podczas wcześniejszych badań. To właśnie dlatego podczas badania złóż firmy w śląskiem je prowadzące oraz ich doświadczenie jest kluczowe do prawidłowego wykrycia i zbadania danego złoża. Ostatecznie w przypadku złóż poszukiwanie wymaga solidnego zaplecza technologicznego, które pozwoli na sprawne i skuteczne wykonanie zamówionych usług. Dlatego geologią górniczą w Polsce zajmuje się niewielka liczba firm, a spośród nich warto jest wybrać te najlepsze, które dadzą pewność skrupulatnego wykonania warunków kontraktu.
Jaka będzie przyszłość polskiego górnictwa węglowego?
Przyszłość górnictwa węglowego w Polsce i na świecie to prawdziwy temat-rzeka, o którym można się długo rozpisywać. Z jednej strony państwa zachodnie starają się przyspieszać swoje działania w walce z katastrofą klimatyczną, a węgiel kamienny jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na pogorszenie się sytuacji klimatu. Z drugiej strony pełna transformacja energetyczna potrwa co najmniej kilka dekad, a większość państw rozwijających się (w tym Chiny, Indie czy Indonezja) nie tylko nie zamierza zrezygnować z paliw kopalnych, ale też wręcz intensyfikuje ich pozyskiwanie. To właśnie dlatego poszukiwanie złóż wciąż pozostaje przyszłościowym zajęciem, a górnictwo wcale nie musi nie mieć przed sobą długiej i świetlanej przyszłości. Ostatecznie potrzeby energetyczne ludzkości z roku na rok rosną, a odnawialne źródła energii miewają sezonowe problemy, które muszą być uzupełniane pewnymi rozwiązaniami takimi jak węgiel kamienny.