Bezpieczeństwo w hali magazynowej – ten temat ostatnio całkowicie Cię pochłonął? Chcesz zdecydować się na dobrej jakości hale magazynowe? Zależy Ci na tym, by praca na terenie tych pomieszczeń odbywała się nie tylko wydajnie, ale także przede wszystkim bezpiecznie? Od czego to zależy? O jakie aspekty zadbać, by nikomu nie stała się żadna krzywda?

Hale magazynowe: dlaczego warto współpracować z fachowcami?

Analizujesz tę kwestię? Aktualnie jest wiele osób, które decydują się na stalowe hale magazynowe. Jeśli chcesz, by te konstrukcje były solidne, to musisz kooperować z ekspertami. To zagadnienie przekłada się także na kwestie odnoszące się do bezpieczeństwa. Tym bardziej trzeba zatem przyłożyć się do tej sprawy. Od tego, jakie zostaną podjęte tutaj decyzje, zależy bowiem wiele istotnych spraw w niedalekiej przyszłości. Super byłoby, gdyby firmy wykonujące hale magazynowe znajdowały się na terenie Twojego miasta lub miasteczka. Nie zawsze jest tak dobrze. Dla Ciebie musi liczyć się przede wszystkim jakość świadczonych usług. Warto zatem sprawdzić recenzje od poprzednich Klientów. Tak samo, jak warunki finansowe. Przestrzegamy przed tym, by na tym aspekcie oszczędzać. Oczywiście, możesz porównać oferty, ale kieruj się przede wszystkim jakością usług. Dzięki temu potem nie będziesz narzekał na sprawy dotyczące bezpieczeństwa… A ta kwestia jest tutaj kluczowa! Eksperci wykonują swoje zadania zgodnie z przepisami. Stosują tylko dobrej jakości materiały, które są przez nich na bieżąco sprawdzane. Poza tym są wykorzystywane jedynie zweryfikowane metody w czasie stawiania takich konstrukcji. Sporo osób decyduje się na stalowe hale magazynowe. Chociażby ze względu na czas. Warto zaznaczyć, że to na szczęście nie przekłada się negatywnie na jakość. Wszak hale magazynowe są trwałe i zarazem bezpieczne. Mocno liczy się tutaj to, by nie było żadnych nierówności na podłogach. Nawet niewielkie uwypuklenia mogą spowodować rozmaite wypadki. To nie koniec. Wszelkie regały magazynowe powinny być solidnie ulokowane. Muszą tam znajdować się wyraźne informacje odnoszące się do maksymalnych obciążeń itp. Dodatkowo eksperci udzielają wielu wskazówek na temat tego zagadnienia. Dzięki temu szefowie firmy, jak i zwykli pracownicy wiedzą, co robić, a czego nie, by nikomu nie stała się żadna krzywda.

Szkolenia z zakresu BHP

Bezpieczeństwo w hali magazynowej
Bezpieczeństwo w hali magazynowej

Tego aspektu nie powinno się bagatelizować. Co prawda, jest to w pewnym zakresie regulowane przez polskie prawo, ale pewnie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak to czasami wygląda w wielu polskich firmach. Szefowie traktują to zagadnienie po macoszemu. Nawet te obligatoryjne szkolenia BHP to nierzadko jedna wielka fikcja. Dla niektórych liczy się bowiem przede wszystkim to, aby otrzymać papierek. Czy takie podejście jest słuszne? Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić na ten temat, szkolenia BHP są naprawdę ważne. Zwłaszcza te praktyczne, chociaż z teorii również można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów. Jeśli odpowiadasz za te sprawy, to dopilnuj, aby każda osoba pojawiła się na szkoleniu BHP. Biorąc pod uwagę część teoretyczną i potem praktyczną. Bardzo ważne jest to, aby osoby opowiadające o tych kwestiach miały wiedzę i doświadczenie. To kluczowe. Liczy się bowiem to, by każdy pracownik miał świadomość, jakie kroki podejmować, by nie stwarzać zagrożenia. W stosunku do siebie, jak i innych. Co jeszcze jest ważne? Wiedza na temat tego, co robić, żeby w razie czego szybko pomóc konkretnej osobie, która ma w danym momencie jakieś kłopoty… W takich sytuacjach liczy się zaś każda sekunda, dlatego nie ma miejsca na zawahanie. Pewne zachowania powinny być realizowane niczym z automatu.

Wydzielenie poszczególnych stref pracy

Organizacja ma tutaj kolosalne znaczenie. Dlatego osoby odpowiedzialne za to zagadnienie nie powinny traktować tego aspektu po macoszemu! Każdy pracownik powinien wiedzieć, co ma robić i na jakim obszarze. Nie może być tak, że ludzie chodzą sobie, gdzie im się podoba. Istotna jest także właściwa komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami. Często na terenie hal magazynowych są bowiem przeprowadzane rozmaite prace. Liczy się także to, by wydzielić poszczególne sektory. Tak samo, jak miejsca, po których poruszają się np. roboty, czy wózki widłowe (operatorzy wiedzą, że nie mogą jeździć innymi odcinkami). Na tych trasach nie mogą zaś znajdować się żadni pracownicy. W wielu zakładach jest obowiązek noszenia zatyczek przeciwhałasowych. Ma to swoje plusy i minusy. Dlatego trzeba tak zorganizować miejsce pracy, by np. brak słyszalnych dźwięków nie wpływał negatywnie na bezpieczeństwo. W takim położeniu pracownicy muszą w dużej mierze polegać na narządzie wzroku. Jeśli zatem ktoś wykonuje np. pracę polegającą na ładowaniu towaru, to musi widzieć, co się dzieje obok niego.

Odpowiednie oświetlenie

Należy się o to zatroszczyć. Oczywiście, wszystkie kable, przewody powinny być odpowiednio zabezpieczone i schowane. Przydają się tutaj m.in. maskownice. Nie można zapominać także o właściwym oświetleniu. Na tym aspekcie nie powinno się oszczędzać. Od tego zależy bowiem komfort w czasie wykonywania pracy, jak i bezpieczeństwo.