Biżuteria – uniwersalny prezent na każdą okazję – biżuteria należy do najpopularniejszych prezentów, szczególnie gdy osobą obdarowaną ma być kobieta. Przyozdabianie swoich ciał kolorowymi, drogocennymi, czy po prostu oryginalnymi materiałami było praktykowane już w starożytnej Sumerii. Nic więc dziwnego, że tak długowieczna i popularna tradycja doczekała się szerokiego zakresu zastosowań oraz odgałęzień.

Wszelkiego rodzaju wisiorki, jak i naszyjniki noszone są także przez mężczyzn ze względu na to, że stanowią one pewien symbol. Niezależnie od tego, czy jest to ślubna obrączka, czy srebrna kolia, każdy element biżuterii ma swoje znaczenie, styl i dopełniające go elementy. Dzięki temu podarować odpowiednio dobraną biżuterię można każdemu tak, aby pasowała zarówno do niego, jego potrzeb jak i do środowiska, w którym się obraca.

Jak dobrać biżuterię

Moda rządzi się swoimi prawami i biżuteria jest jej nieodłącznym elementem. Zanim zastanowimy się nad tym, co jest modne, powinniśmy zastanowić się, co do kogo pasuje. Gdy chcemy podarować na dzień matki biżuterię, to punktem odniesienia niewątpliwie będzie sylwetka matki. Tutaj, jak i w przypadku dobierania spodni, czy koszuli, albo kapelusza, będziemy brali pod uwagę wzrost oraz sylwetkę. Nawet osoby niemające ogromnej wprawy w dobieraniu biżuterii powinny móc się orientować dzięki dwóm prostym zasadom.

Po pierwsze podkreślamy zalety. Jeśli ktoś ma figurę filigranową, jest drobnej budowy, delikatny, bądź niewysoki, to nie warto tego zasłaniać. Nie warto obwieszać się biżuterią, która będzie śmiesznie wielka w porównaniu do sylwetki. Powinniśmy skupić się na podkreślaniu smukłości za pomocą smukłości, wąskości wąskością i tak dalej. Po drugie ukrywamy wady. Nikt nie jest idealny, a sprawiając komuś prezent, nie powinniśmy jeszcze mu o tym przypominać. Osoby, które mają krótką szyję, mogą wydłużyć ją optycznie biżuterią długą, jak zwisające srebrne kolczyki. Jeśli chcemy odwrócić wzrok od swoich nóg, to warto przyozdobić włosy, na przykład oryginalnym upięciem.

Najpopularniejsze rodzaje biżuterii

Jeśli jednak w wyjątkowym stopniu czujemy, że nie umiemy dobierać biżuterii do sylwetki, lub z innego powodu nie chcemy przyłożyć do tego uwagi, zawsze można postawić na popularność.

Biżuteria - uniwersalny prezent na każdą okazję
Biżuteria – uniwersalny prezent na każdą okazję

Zależnie od tego, ile chcemy przeznaczyć środków na zakup biżuterii, będziemy mieć do czynienia z różnymi elementami szerokiej gamy możliwości. Najpopularniejsze niewątpliwie są złote i srebrne naszyjniki z drobnym akcentem w postaci kolorowego klejnociku. Wszystko to jednak da się zrobić zarówno w wersji ekskluzywnej, jak i bardziej budżetowej. Złote naszyjniki są często po prostu pozłacane, a kolorowe kamyki jedynie udają kruszec, a są po prostu estetycznymi paciorkami. Biżuterią, która niewątpliwie zapisała się w popkulturze, jako typowo kobieca, jest kolczyk. Kolczyki zapewniają bardzo wiele możliwości, chociażby dzięki różnym opcjom umiejscowienia. Nawet jeśli mówimy o najpopularniejszym przykładzie, czyli uchu, to wciąż część osób nie poprzestaje na jednym przekłuciu, a spora liczba ozdób znajduje się nie tylko w płatku, ale także u szczytu ucha, lub przy łączeniu z twarzą.

Zdecydowanie wśród najczęściej wybieranej biżuterii w uszach jest proste, błyszczące kółko, niewielki, wpinany kształt z metalu lub kruszcu oraz oczywiście wiszące prostokąty i trójkąty. W przypadku tych ostatnich mamy najczęściej do czynienia z mocno zarysowanymi kształtami, ale czasem również z drobnymi zakończeniami w formie łezki. Specyficznym, ale niewątpliwie często widzianym rodzajem biżuterii są wszelkiego rodzaju spinki, klamry, wsuwki i wpięcia mające na celu zachowanie kształtu fryzury, jak i podkreślenie naturalnego atutu w postaci włosów. Jest to zdecydowanie preferowana ozdoba u osób, które szczególnie chcą zwracać uwagę na swoje włosy.

Najoryginalniejsze rodzaje biżuterii

Dla osób, które chcą eksperymentować z biżuterią lub planują wręczyć prezent osobie wyjątkowo barwnej, ekscentrycznej i niezwykłej, warto jest wspomnieć o najbardziej oryginalnych przykładach. Zdecydowanie nawet oryginalna biżuteria może być zaklasyfikowana do różnych kategorii. Jednym z bardziej rzucających się w oczy rodzajów jest styl boho, biorący źródła swoich inspiracji z hipisów oraz etnicznych elementów kultur.

W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z biżuterią, która opiera się na tkaninach, kolorowych materiałach miękkich, piórach, plecionkach i węzłach. Unikać będziemy biżuterii zawierającej bogato zdobione kruszce i ciężkie metale. Styl boho jest bardziej wyzwolony, naturalny, momentami wręcz dziki.

Warto też zainteresować się wcześniej wspomnianym stylem etnicznym biżuterii. Przywodzące na myśl rdzenne plemiona Afryki oraz Ameryki południowej i północnej ozdoby cechować się będą bardziej organicznym krojem. Duża ilość powtarzających się wzorów geometrycznych oraz korale i paciorki pozwolą na wywołanie silnych skojarzeń z naturą, wolnością i tradycją. W tym wypadku doskonałym posunięciem byłoby wręczenie prezentu w postaci biżuterii ręcznie wykonanej. Nie musi być to nic wykonanego profesjonalnie, gdyż ten rodzaj stylu czerpie z autentyczności.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski