Ciekawe atrakcyjne turystyczne na Sardynii – na Sardynii znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Chociaż kojarzy się nam przede wszystkim ze Szmaragdowym Wybrzeżem, warto też zobaczyć inne, interesujące miejsca. Na pewno spędzimy tu wiele miłych chwil.

Nuoro i Gennargentu

Urwiste ulice Nuoro przylegają do szczytu stromego grzbietu górskiego. Otwierają się w każdym kierunku. Pochodząca z XIX wieku katedra Santa Maria della Neve znajduje się nad urwiskiem, spadającym prosto do doliny. Warto tutaj zobaczyć urokliwy mały plac przed kościołem. Nuoro jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Gennargentu. Są to najbardziej chropowate i piękne góry Sardynii https://wakacjenasardynii.pl/. Mamoiada jest szczególnie interesującą wioską. Wydaje się, że wiele miejsc jest ledwo dotykanych przez XX wiek, nie mówiąc już nawet o XXI wieku. To z pewnością fascynujący region, w którym miasteczka przywierają do stromych zboczy. Możemy tutaj poznać wiele lokalnych zwyczajów, które wciąż wywodzą się ze starożytności. Jednak jazda nie jest tutaj dla osób o słabych nerwach. Drogi są tu wąskie i stromy, a nawroty prawie niemożliwe, nie ma też tutaj żadnych barierek. Jeśli chcemy poznać bliżej wioski i ich często dziwne zwyczaje, udajmy się do wyjątkowego Muzeum Tradycji Sardyńskich. To muzeum już jest warte podróży do Nuoro. To właśnie tutaj możemy zobaczyć najlepszą na wyspie kolekcję (i świetnie przedstawioną) sardyńskiego stroju i dekoracyjnej sztuki. Jest to typowy strój mieszkańców, z biżuterią i akcesoriami, noszony na weselach i festiwalach. Możemy też tutaj zobaczyć tradycyjne maski. Warto też udać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego. Znajdują się tam kolekcje, wykopane z miejsc neolitycznych, a także skamieniałości.

Prehistoryczne miejsca Arzachena

Ciekawe atrakcyjne turystyczne na Sardynii
Ciekawe atrakcyjne turystyczne na Sardynii

Jedno z największych skupisk atrakcji z epoki kamienia i brązu znajduje się zaledwie kilka kilometrów od kurortów Costa Smeralda. Wydaje się jednak zapomniane przez cały świat. Do sześciu godnych uwagi miejsc możemy zaliczyć nuraghi, miejsca pochówku i ciekawe grobowce komorowe, zwane przez mieszkańców tomba gigante (groby gigantów). Główny grób Coddu Vecchiu to grób tunelowy, z XVIII wieku. Miał fasadę wejściową z płaskich kamieni, dodanych kilka wieków później. Grób Li Lolghi ma podobne wejście, ale z 3,5-metrowym, stojącym kamieniem. W pobliskiej nekropolii Li Muri znajdowały się kamienne groby, zlokalizowane w kręgu płaskich stojących kamieni, kiedyś pokrytych pagórkami ziemi. Nuraghi Albucciu jest niezwykły, ponieważ jest owalny, a jedna strona utworzona przez duży kamień. Natomiast Nuraghe La Prisgiona jest ostatnią z wykopanych, centralną wieżą z dwiema bocznymi wieżami i pozostałościami po wiosce. Region ten jest znany ze skał, często niszczonych przez wiatr. Mają dziwne kształty. Z daleka wygląda jak wielki grzyb.

Valle dei Nuraghi (Dolina Nuraghi)

Otoczona jest stożkami starożytnych wulkanów. To szeroka, płaska dolina. Znajdują się na niej porozrzucane erodowane formacje skalne. Zlokalizowane są też na niej prehistoryczne miejsca. Na uwagę zasługuje przede wszystkim 16-metrowa antyczna Nuraghe Santu. Santu Antine została zbudowana w XVI w pne. Składają się na nią trzy największe i najbardziej złożone na wyspie, trzy wieże, połączone murem obronnym. Warto ją zobaczyć. Można wejść po schodach na drugie i trzecie piętro, które są nienaruszone. Wieża centralna ma grube mury. Możemy podążać górnym korytarzem od zachodnich do północnych wież. Gdy wejdziemy na szczyt, będziemy mieć widok na kilka innych nuraghi. Niedaleko znajduje się San’tAndrea Priu. Grobowce wyrzeźbiono w skale  gdzieś między 4000 a 3000 pne. W średniowieczu używano ich jako pustelni. Wewnątrz znajdują się fascynujące freski. Ta strona jest nieregularnie otwarta, ale możemy ją zobaczyć od wejścia i wspiąć się na szlak, by zobaczyć górne.

Tharros

Warto wybrać się na spacer i zobaczyć kamienne pozostałości kultury fenickiej, kartagińskiej i rzymskiej. Stojąc na skale, możemy sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądały rzymskie ulice. Nadal stoją kolumny z łaźni, wraz z częściami akweduktu i świątyń. Amfiteatr rozpościera się na morze. Na szczycie wzgórza mieści się nekropolia fenicka (opuszczono ją około 650 r p.n.e.). Możemy też zobaczyć wspaniałe Museo Civico Giovanni Marongiu. Znajduje się w Cabras. Możemy tutaj zobaczyć rzeźbione kamienne stele, urny grobowe i inne znaleziska. Są przedstawione tak, jak zostały pierwotnie odnalezione. Więcej skarbów możemy zobaczyć w muzeum Antiquarium Arborense. Mieści się w małym mieście Oristano. Duomo Santo Maria pochodzi z czasów średniowiecza, a został odnowiony w XVIII-XIX wieku. Można tutaj zobaczyć kolorowe płytki, pokrywające kopułę.

Bosa

Możemy tutaj zobaczyć niezwykłą plątaninę średniowiecznych ulic.  Znajduje się tu stary, kamienny most i pastelowe budynki wzdłuż brzegu rzeki. Możemy się wspiąć na wzgórze  i zobaczyć zamek Malaspina. Chociaż niektórzy udają się prosto do zamku, poświęćmy trochę czasu na spacer po starych uliczkach. Skromne, małe domy mieszają się swobodnie z wielkimi szlacheckimi domami. Odrestaurowany dwór Casa Dariu jest otwarty jako muzeum. Możemy tutaj zobaczyć umeblowane pokoje i galerię sztuki. W zamku znajduje się XIII-wieczna kaplica, w której możemy podziwiać niezwykłe freski z XIV wieku. Przybrzeżna droga na północ od Bosa do Alghero jest spektakularna i wcale nas nie przeraża, pomimo wysokości nad poziomem morza.

Zafunduj sobie wakacje all inclusive na Sardynii, a na pewno nie będziesz żałować.

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl

czeski duński holenderski angielski niemiecki