Co sprawdza ortopeda u niemowlaka – rodzice bardzo dbają o prawidłowy rozwój swojego dziecka – zarówno ruchowy, jak i umysłowy. Rozwój ruchowy w pierwszym roku życia przebiega bardzo dynamicznie. Niemniej jednak istnieją pewne sytuacje, w których rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do ortopedy. Czasami należy udać się do niego również w celach czysto profilaktycznych. Co sprawdza ortopeda u niemowlaka? Kiedy musimy się do niego udać?
Badanie stawów biodrowych
Stawy biodrowe mogą być przedmiotem badania jeszcze w szpitalu, po porodzie. Niemniej jednak ma to miejsce jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zwykle neonatolog pobieżnie sprawdza bioderka, oddając to zadanie dobremu ortopedzie. Badanie stawów biodrowych ma dla dziecka fundamentalne znacznie. Jeśli nie rozwijają się one prawidłowo, to maluszek może mieć problemy z siadaniem, chodzeniem czy w ogóle poruszaniem się. Pierwsza wizyta w centrum ortopedycznym Ortho Expert powinna odbyć się jeszcze zanim dziecko ukończy 6. tydzień życia. Wtedy też lekarz ocenia, jak rozwijają się stawy biodrowe. Ocenia długość nóżek oraz sposób, w jaki dziecko nimi porusza. Obecnie niemal w każdym przypadku lekarz wykonuje także kontrolne usg. Nie oznacza to, że z dzieckiem dzieje się coś złego – jest to zwyczajne badanie profilaktyczne. Jeśli wszystko jest w porządku, to kolejna wizyta powinna odbyć się, zanim dziecko ukończy 6. miesiąc życia. Czasami ortopedzi każą stawić się rodzicom w gabinecie dopiero, gdy maluch zacznie chodzić, niemniej jednak nie jest to częsta praktyka. Na tej wizycie ponownie ocenia się poprawność rozwoju stawów biodrowych. Badanie przebiega dokładnie w taki sam sposób. Gdy maluch zacznie stawiać pierwsze kroki, rodzice ponownie powinni udać się z nich do ortopedy. Co ważne, dziecko powinno chodzić już stabilnie i nie przewracać się. Warto więc odczekać z wizytą około miesiąca po postawieniu przez dziecko pierwszego, samodzielnego kroku. Lekarz na ostatniej wizycie “bioderkowej” będzie chciał ocenić nie tylko rozwój stawów, ale również sposób ustawienia stóp. Poprosi, aby dziecko stało przez chwilę nieruchomo. Z drugiej strony będzie chciał zobaczyć, jak samo pokonuje krótką trasę. Ostatnia wizyta u ortopedy może być trudna, bowiem dzieci w tym wieku nie są zbyt chętne do współpracy.
Wady wrodzone
Dziecko nie zawsze rodzi się w pełni sprawne. Coraz częściej nowo narodzone maluchy mają różnego rodzaju wady wrodzone. Jedną z nich, która jest przedmiotem badania ortopedy, jest dysplazja biodra. Można wykryć ją podczas zwykłego usg sprawdzającego rozwój bioderek. Często jednak dysplazja widoczna jest już w szpitalu, po porodzie. Ważne, aby jak najszybciej zacząć ją leczyć, gdyż daje to szansę na pełną sprawność dziecka. Niestety, o ile leczenie lekkiej dysplazji możliwe jest w warunkach domowych, o tyle w ciężkich przypadkach konieczna jest alloplastyka stawu biodrowego. Alloplastyka może zostać przeprowadzona, jeśli ortopeda wyrazi zgodę na zabieg. Ortopeda bada również inne wady wrodzone, które mają wpływ na rozwój ruchowy dziecka. Niemniej jednak bardzo często współpracuje on także z neurologiem, neonatologiem czy kardiologiem. Chodzi o to, by w jak najlepszy sposób móc pomóc dziecku.
Z wizytą w razie złamania i stłuczenia
Dzieci mają duży problem, aby choć przez chwilę usiedzieć na miejscu. Oczywiście, z racji wieku mają do tego prawo, niemniej jednak bycie w ruchu sprawia, że może dojść do różnych, niebezpiecznych sytuacji. Już raczkujące niemowlę stanowi zagrożenie samo dla siebie. Często dziecko bywa ofiarą własnego zachowania i niedopilnowania rodziców. Ortopeda ingeruje w sytuacji, gdy doszło do złamania czy skręcenia. Pomocny bywa także chirurg. Przykładowo może dojść do uszkodzenia łąkotki kolanowej. Konieczne jest wtedy wykonanie artroskopii łąkotki. Zanim lekarz wyda zalecenie przeprowadzenia zabiegu, jakim jest artroskopia, wykona rezonans magnetyczny lub usg. Najczęściej jednak mamy do czynienia z nieco lżejszymi uszkodzeniami, jakie może zafundować sobie niemowlę. Ortopeda będzie chciał wtedy zbadać narząd ruchu, który uległ wypadkowi. Przykładowo może wykonać badanie palpacyjne lub za pomocą usg.
Kiedy udać się z niemowlakiem do ortopedy?
Do ortopedy rodzice powinni udać się przede wszystkim na kontrolę bioderek. Aby wykonać badanie w ramach NFZ, potrzebujemy skierowania od pediatry. Każdy lekarz z pewnością je wystawi. Jeśli nie chodzi do żadnych niepokojących sytuacji, to badanie stawów biodrowych jest jedynym, jakie w wieku niemowlęcym wykonuje ortopeda. Niemniej jednak jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, umówmy się ponownie na wizytę. Gdy widzimy, że dziecko nie umie przewrócić się na bok, źle stawia stopy podczas chodzenia czy też nie siedzi prosto (w miarę swoich możliwości), nie czekajmy. Podjęcie szybkiego i efektywnego leczenia daje dziecku szansę na to, aby móc normalnie rozwijać się ruchowo. Oczywiście zanim udamy się do ortopedy, warto skonsultować się z pediatrą. Co więcej, jeśli chcemy umówić się na wizytę w ramach NFZ, ponownie będzie nam potrzebne skierowanie.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |