Deweloper – przedsiębiorca, który zajmuje się nie tylko budową mieszkań – deweloper jest osobą bądź firmą, która zajmuje się różnymi inwestycjami na rynku nieruchomości. Zazwyczaj firmy deweloperskie posiadają specjalizację w jednej kategorii – budynkach biurowych, handlowych, mieszkalnych lub przemysłowych. Znacznie rzadziej można znaleźć deweloperów zajmujących się różnego rodzaju nieruchomościami. W celu zostania deweloperem najpierw konieczne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. Czym zajmują się deweloperzy i ile zarabiają? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do jego przeczytania.

Czym zajmuje się deweloper?

Powszechnie powiada się, iż deweloper odpowiada za budowę mieszkań, jednakże nie zajmuje się on tylko tym. Deweloper budowlany występuje najczęściej jako firma, rzadziej jako osoba fizyczna. Zajmuje on budową mieszkań, bloków, domów jednorodzinnych czy też i osiedli mieszkaniowych.

Największe przedsiębiorstwa specjalizujące się w tej branży nie ograniczają się tylko do segmentu jednorodzinnego czy mieszkaniowego. Budują także obiekty sportowe czy też obiekty przeznaczone do użytku publicznego. Natomiast mniejsze przedsiębiorstwa często specjalizują się budową obiektów tylko w jednej branży – domów jednorodzinnych czy też mieszkań.

Deweloper jest odpowiedzialny za:

  • nadzorowanie budowy oraz kontrolowanie postępu prac,
  • lokalizację powstawania danej inwestycji,
  • sprzedaż mieszkań bądź domów 
  • nadzorowanie projektu,
  • końcowy efekt wykończeniowy.

Zobacz koniecznie:

Praca jako deweloper

Deweloper - przedsiębiorca, który zajmuje się nie tylko budową mieszkań
Deweloper – przedsiębiorca, który zajmuje się nie tylko budową mieszkań

Aby rozpocząć swój projekt, deweloper musi najpierw go pozyskać. Otrzymuje zlecenie albo sam rozpoczyna projekt w celu zarobienia gotówki. Kupuje grunt, załatwia wszelkie niezbędne formalności, a następnie rozpoczyna budowę. Deweloper może wynająć podwykonawców posiadających konkretne specjalności. W takiej sytuacji zajmuje się on jedynie nadzorem wykonywania prac oraz czasami odbiera postawione już nieruchomości. Kolejnym krokiem jest sprzedaż mieszkań. Ceny takich mieszkań mogą być różne, w zależności od lokalizacji, w jakiej się znajdują. Im aglomeracja jest większa, tym wzrastają również ceny mieszkań. Istotny jest także popyt. Jeżeli jest on niewielki, to również cena jest mniejsza. Oprócz tego, liczy się również wykończenie mieszkań. Zazwyczaj są one w tzw. “stanie deweloperskim”. Oznacza to, iż przyszły najemca będzie zobowiązany do wykończenia oraz urządzenia go we własnym zakresie. Mogą mieć miejsce sytuacji, w których to mieszkania są na początku zagospodarowania, ale wtedy ich cena końcowa jest znacznie wyższa, niż wcześniej wspomniany “stan deweloperski”.

Co kryje się pod pojęciem stan deweloperski?

nowe mieszkania Szczecin

 Stan deweloperski jest po prostu mieszkaniem, w którym zostały wykonane podstawowe instalacje takie jak prąd, hydraulika itp., a oprócz tego także tynki, wylewki, a czasami także podłogi, jednak niekoniecznie. Coraz częściej deweloperzy nie chcą wdawać się w prace wykończeniowe, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Chyba, że takie będzie polecenie kupującego. W przypadku takiej sytuacji, oczywiście za uiszczeniem dodatkowe opłaty, mogą podjąć się wykonaniem wszelkich prac dotyczących szczegółowego wykończenia mieszkania.

 

Jak wyglądają zarobki dewelopera?

Kwestia tego, ile zarabia deweloper, zależy od tego, w jakim mieście podejmuje się on wykonywania inwestycji. Przyjmuje się, że średnio jego zysk brutto może wynieść między 14 – 25% zysku od sprzedanej nieruchomości. Mogą się zdarzyć projekty, z których deweloper osiągnie zysk nawet 40% cen mieszkania. Na wszystko ma wpływ wiele czynników, takich jak lokalizacja, wykonanie, wykończenie danego mieszkania oraz determinacja dewelopera. Koszt mieszkania determinuje m.in. koszt robocizny, cena gruntu, koszt projektu, VAT oraz skumulowany zysk dewelopera brutto. Wszystkie te oraz inne nieprzewidziane koszty są doliczane do końcowych cen mieszkań.

Deweloper mieszkaniowy a komercyjny

Deweloperzy odpowiadają nie tylko za budowę nowych mieszkań czy jednorodzinnych domów, ale oprócz tego także budynków komercyjnych: handlowych, biurowych czy też i hotelowych. Każdy z nich dokładnie określa, do kogo jest kierowana jego oferta. Sektor B2B (Business to Business) działa głównie dla deweloperów komercyjnych, natomiast w sektorze B2C (Business to Consumer) działają przede wszystkim mieszkaniowy deweloperzy. Nie jest powiedziane, że spółka musi zawężać się do tylko jednej aktywności – znacznie częściej deweloperzy mieszkaniowi poszukują innych rynków, aby móc rozszerzyć swoją działalność i zwiększyć ilość źródeł przychodów. 

Czym jest ustawa deweloperska?

Ustawa deweloperska, obowiązująca od 2012 roku, wniosła wiele zabezpieczeń oraz udogodnień. Miała ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie finansów przychodzących do dewelopera. Poza tym, pełni ona funkcję informacyjną, gdyż dzięki niej każdy nabywca dostaje informacyjny prospekt, dzięki czemu staje się on bardziej świadomy swoich decyzji. Zgodnie z tą ustawą, każda stworzona umowa musi powstać w formie aktu notarialnego. Ponadto, przepisy narzucają deweloperskiej firmie otworzenie powierniczego rachunku, na który wpływać będą pieniądze otrzymywane od nabywcy. 

Nieruchomości Sardynia
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+48 517 417 659
www.sardynianieruchomosci.pl

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski