Fakty na temat domów z bali : z drewna stawiane są budynki, które posiadają różnorodne zastosowanie. Mogą to być zarówno obiekty przeznaczone na cele mieszkaniowe, restauracje, pensjonaty lub ośrodki wypoczynkowe. Pomimo tego, że tego typu obiektów jest sporo, to wciąż duża liczba osób obawia się nieruchomości wznoszonych z tego materiału. Czy ich obawy są słuszne?

Czy dom z drewna nadaje się do całorocznego użytku?

W dalszym ciągu domy z bali  części osób kojarzą się przede wszystkim z niewielkim domkiem letniskowym. Zdaniem takich ludzi, domy tego typu sprawdzają się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju działkach rekreacyjnych, do korzystania z nich w okresie letnim. Oczywiście jest w tym odrobina prawdy, gdyż faktycznie można się spotkać z tego rodzaju nieruchomościami, które są wykorzystywane w celach rekreacyjnych.

Jednak dom z drewna w niczym nie ustępuje obiektom wznoszonym z innych materiałów, takich jak na przykład cegła. Jest on tak samo komfortowy, ciepły i bezpieczny. Jedyną różnicą jest fakt, iż zbudowany został z innego materiału, którym jest drewno. Ściany mogą zostać zbudowane z różnego rodzaju bali, takich jak bal okrągły, prostokątny lub klejony.

Poza możliwością całorocznego korzystania, domy z bali oferują również dużą trwałość. Wykorzystanie współczesnych technologii pozwala na utrzymanie nieruchomości w należytym stanie przez okres nawet 100 lat. Rynek budowlany oferuje różnego rodzaju materiały, w postaci impregnatów i farb, które zwiększają ich trwałość. Naturalnie to w rękach właściciela pozostaje odpowiednie dbanie o swój dom, co będzie skutkować możliwością wieloletniego korzystania z nieruchomości.domy-z-drewna-klejonego-projekty

Cena budowy domu

Koszty związane z budową domu z bali nie należą do najniższych. Cenę podnosi koszt zakupu potrzebnego materiału w postaci drewna. Ściany można wykończyć boazerią, płytą gipsowo-kartonową lub też flizami. Wybór określonych rozwiązań będzie wpływał na końcową cenę.

Można natomiast zaoszczędzić na fundamencie, poprzez zrobienie go lekkim. Swoimi parametrami technicznymi nie będzie on ustępował ciężkim fundamentom. Konstrukcja drewniana jest zdecydowanie lżejsza, niż ta wykonana z cegły i dlatego nie potrzebuje ciężkich fundamentów, które generują wyższe koszty.

Na końcową cenę przekłada się wiele elementów, do których należy zaliczyć koszty materiałów, ich dostarczenia oraz praca fachowców. Jednak wszystkie te koszty należy również ponieść w przypadku budowania domów z innych materiałów. Należy również zaznaczyć, iż ceny mieszkań w popularnych blokach mieszkalnych również nie należą do niskich. W takim przypadku domy z bali mogą okazać się rozwiązaniem, które w tym zestawieniu wcale nie jest najdroższe.

Domy z bali – problemy mieszkańców

Dużą zaletą drewnianych domów w odróżnieniu do ich odpowiedników z cegły, jest fakt, że nie muszą one przechodzić okresowych remontów tynku ani elewacji. Poza tym generują znacznie mniejsze koszty zużycia energii, która jest potrzebna do jego ogrzania. Szacuje się, że oszczędność może wynosić nawet 30%. Dom z bali szybko się nagrzewa i stosunkowo długo można podtrzymać w nim odpowiednią temperaturę.

Oczywiście mogą pojawić się problemy związane z niewłaściwym trzymaniem ciepła, jednak wynikają one z nieprawidłowego złożenia samej konstrukcji. Źle wykończony i uszczelniony dom może przymarzać i nie trzymać ciepła. W celu uniknięcia podobnych problemów, warto zlecić wykonanie prac profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie w budowaniu domów w tej technologii. Potrzebna jest bowiem do tego odpowiednia dawka wiedzy i doświadczenia.

Zobacz również:

Często pojawiają się również pewne obawy związane z ryzykiem związanym z pożarem. Podczas budowy, domy z bali poddawane są działaniu specjalnych środków chemicznych, które są nakładane na konstrukcje drewnianą, co przeciwdziała ogniu.

To samo dotyczy również wszelkiego rodzaju owadów, korników, ale również zgnilizny i pleśni, które również potrafią być bardzo niebezpieczne dla domu. W dzisiejszych czasach dostępny jest szeroki asortyment środków antyseptycznych, które chronią drewno przed różnego rodzaju szkodnikami oraz pleśnią. Zawsze warto sprawdzić jednak, czy dany środek został dopuszczony do obrotu handlowego i może znajdować się w kontakcie z produktami spożywczymi.

Domy z bali jako obiekty wykonane z drewna, charakteryzują się także pracą tego materiału. Kurczenie się jest naturalną cechą drewna. Należy zwrócić na to uwagę podczas budowy domu. Ważne jest pozostawienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni dla pracy belek, gdy konstrukcja będzie osiadać.

Czasem pojawiają się również pewne problemy związane z procesem wykańczania domu. Z uwagi na fakt, iż domy wykonane z drewna poruszają się, standardowy montaż płyt i szpachlowanie, mogą zakończyć się powstaniem pęknięć. Istotne jest zatem dokładne przestrzeganie specyfiki związanej z budownictwem drewnianym. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów umożliwi wykończenie wnętrza bez żadnych ograniczeń i według własnych upodobań, bez ryzyka powstania jakichkolwiek uszkodzeń.

czeski duński holenderski angielski niemiecki