Ile kosztują kontenery mieszkalne. Branża mieszkaniowa to ta, która operuje na ogromnych kwotach i może przynieść wiele milionów dochodu. Z punktu widzenia kupującego występuje jednak poważny problem, żeby kupić własne mieszkanie lub dom. Wynajem wydaje się z kolei być okrężną drogą do celu, ponieważ jest trochę jak dziura w kieszeni, gdzie przechowuje się pieniądze. Z tego powodu bardzo ciekawe jest zwrócenie uwagi na inne rozwiązania. Czy można znaleźć swoje miejsce na świecie, ale nakładem aż kilkukrotnie niższym?

Istnieją nowoczesne rozwiązania, które rzeczywiście dają takie możliwości. Nadal wydają się one nieoczywiste, ale prawdopodobnie coraz częściej będą pojawiać się w świadomości ludzi. Jednym z nich jest całoroczny kontener mieszkalny. Z jakiego powodu warto zdecydować się na taką konstrukcję? Przede wszystkim ze względu na cenę, chociaż nie jest to jedyny aspekt, który uzasadnia taki wybór. W ramach tego artykułu przede wszystkim skupimy się na temacie, który dla większości będzie najciekawszy, czyli na kosztach. Jaka jest cena kontenera mieszkalnego? Spróbujemy dokonać pewnych oszacowań, które będą jak najbliższe rzeczywistości.

Cena kontenera mieszkalnego, czyli być może rewolucja na rynku mieszkaniowym

Ile kosztują kontenery mieszkalne
Ile kosztują kontenery mieszkalne

Właśnie cena sprawia, że omawiane rozwiązania są tak atrakcyjne. Jak jednak wygląda to na liczbach? Oczywiście zawsze takie analizy muszą opierać się na wielu uproszczeniach. Najdokładniejszą informację można uzyskać, jeśli będziemy ją czerpać wprost od producenta. Budownictwo wykorzystujące kontenery nie jest tym samym co modułowe, ale jednak są to zbliżone koncepcje i dlatego często bywają ze sobą porównywane. Najczęściej podaje się, że 1m² stanu, który umożliwia wprowadzenie się, to koszt około 3000 zł. Szacuje się, że dom o powierzchni użytkowej około 70 m² prawdopodobnie będzie kosztował około 220 tysięcy złotych. Bardzo ważne w kwestii kosztów jest kilka aspektów. Po pierwsze dom tego rodzaju można łatwo rozbudować, więc tak naprawdę nie ma potrzeby od razu decydowanie się na całość kosztów inwestycyjnych. Może to pozwolić na lepsze dopasowanie do naszej aktualnej sytuacji ekonomicznej. Najczęściej rozwiązania tego typu mają prostą bryłę, ale można również budować bardziej skomplikowane kształty. Najpopularniejsze są mieszkania, które mogą być wykorzystywane przez cały rok, ale to również ciekawa koncepcja w kontekście domków letniskowych. Po drugie montaż takich konstrukcji zazwyczaj trwa zaledwie 2 lub 3 dni. Jest to ogromna zaleta w stosunku do tradycyjnego budownictwa rozumianego nie jako modułowe, ale wykorzystującego cegły. To właśnie również świadczy o nowoczesności tego rozwiązania. Oczywiście kontener mieszkalny będzie odznaczał się większą ceną niż magazynowy, ponieważ musi spełniać dodatkowe wymogi. Jest to całkowicie naturalny aspekt, który nie zmienia faktu, że jest to tanie rozwiązanie. Wynajem kontenerów biurowych jest z kolei tematów popularnym już od wielu lat. W tym przypadku również ilość wymogów jest mniejsza niż przy rozwiązaniu mieszkalnym, a więc również cena będzie niższa. Może nawet mieścić się w obrębie 60 tysięcy złotych.

Zobacz również:

Skąd wynika popularność kontenerów mieszkalnych?

kontener-morskiPodstawową zaletą kontenerów mieszkalnych jest cena, ale jednak występują również inne bardzo ważne korzyści. Bardzo istotna jest m.in. szybkość powstawania takich konstrukcji. Wystarczy posiadać odpowiednią ilość pieniędzy, a wszystko później odbywa się już w zaledwie kilka dni. W niektórych sytuacjach występuje również ciekawy dodatek w postaci mobilności. Dom z kontenerów czasami można transportować i tym samym zmieniać jego lokalizację. Jest to bardzo ciekawa koncepcja niemożliwa do zrealizowania w przypadkach alternatywnych. Nie można również zapominać o ciekawym designie tych rozwiązań. Oczywiście jest to kwestia gustu i to całkowicie naturalne, że nie wszystkim przypadnie ono do gustu. Reprezentuje ono jednak pewien minimalizm i kojarzy się z nowoczesnością. Czy takie rozwiązania są pozbawione wad? Oczywiście, że nie i artykuły, które tak to określają, powinny tracić na wiarygodności. Najpoważniejszy atak nadal przeprowadzany jest od strony prawnej. Mówimy tutaj o niewystarczającej regulacji prawnej. Istnieje duża szansa, że w najbliższym czasie się to zmieni, ale obecnie potencjalny inwestor może napotkać kilka barier, z którymi będzie musiał sobie poradzić. Oprócz tego kwestie wyglądu nie są jednoznaczne i niektórzy będą woleli bardziej skomplikowane rozwiązania. Oprócz tego takie mieszkania stosunkowo trudno ogrzać. Można pomyśleć nad dodatkowym zastosowaniem ekologicznych źródeł energii.

Podsumowanie

Domy z kontenerów to bardzo ciekawe rozwiązania, które prawdopodobnie będą coraz popularniejsze. Czynnikiem, który przyciąga, jest przede wszystkim cena, która jest nawet kilkukrotnie niższa niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego budownictwa. Pozwala to na przełamanie pewnej bariery ekonomicznej, która sprawia, że wielu ludzi nie decyduje się na przeprowadzenie własnej budowy. Oprócz tego pojawiają się dodatkowe zalety jak np. szybkość postawienia całej konstrukcji. Oczywiście technologia nie jest pozbawiona pewnych wad.