Ile zarabia przewodnik PTTK – poszukujesz dobrego przewodnika, który będzie w stanie oprowadzić Cię po Szczecinie? Planujesz grupową wycieczkę dla swoich znajomych? A może sam chcesz zostać przewodnikiem PTTK i nie masz pojęcia od czego zacząć? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, przygotowaliśmy ten krótki poradnik, z którego dowiesz się między innymi tego, ile zarabia przewodnik PTTK. Zainteresowany? Jeśli tak, zachęcamy do czytania. 

Kim jest przewodnik PTTK? 

Ile zarabia przewodnik PTTK
Ile zarabia przewodnik PTTK

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto jest odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, czyli kim jest przewodnik PTTK. Choć początkowo nazwa ta może brzmieć dość tajemniczo, należy jasno podkreślić, że przewodnik PTTK to nikt inny jak osoba z odpowiednimi uprawnieniami, która zawodowo zajmuje się oprowadzaniem grup wycieczkowych lub indywidualnych osób po określonych miejscach. Co ciekawe taki przewodnik może oprowadzać ludzi zarówno po jasno określonym miejscu takim jak zamek czy muzeum, jak i po całym mieście, a nawet rejonie. Zakres pracy przewodnika w dużej mierze zależy od jego indywidualnych preferencji oraz od zleceń jakie dostaje. Mimo, że początkowo może wydawać się, że tego typu praca jest stosunkowo łatwa i niewymagająca, warto jest jasno zaznaczyć, że dobry przewodnik musi wyróżniać się ponadprzeciętną wiedzą na temat historii a także geografii. Ponadto cechą konieczną do wykonywania tego zawodu jest oczywiście otwartość oraz przyjazne usposobienie. Niestety nie każdy może zostać przewodnikiem. Przed rozpoczęciem pracy w tym zawodzie, należy wiedzieć o tym, że przewodnik musi być w ciągłym ruchu (często odbywa on wielokilometrowe piesze wycieczki), jego kondycja powinna być zatem na wysokim poziomie. Jak widzisz wymagań jest naprawdę sporo, a my przedstawiliśmy Ci jedynie niektóre z nich. 

Jak wygląda praca przewodnika po Szczecinie? 

Jeśli mieszkasz w Szczecinie lub jego okolicach, na pewno zastanawiasz się nad tym na czym polega praca przewodnika po Szczecinie. Otóż przewodnicy w Szczecinie, zajmują się przede wszystkim oprowadzaniem grup wycieczkowych po najbardziej charakterystycznych zakątkach oraz atrakcjach miasta. Istnieje wiele różnych tras, którymi najczęściej chodzą przewodnicy, jednak do najczęściej odwiedzanych miejsc należą oczywiście:
– szczecińska starówka,
– Wały Chrobrego,
– Zamek Książąt Pomorskich,
– Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Oraz wiele więcej ciekawych atrakcji.  

Jeśli chodzi o godziny pracy przewodnika, to często są one nieunormowane. Oznacza to, że są dni, w których przewodnik nie ma żadnej grupy do oprowadzenia, a bywają również takie, że jest on cały dzień na nogach. Najczęściej jednak oprowadzanie jednej grupy zamyka się w około dwóch lub trzech godzinach. Czas pracy przewodnika, zależy zatem od ilości turystów. Są również przewodnicy, którzy pracują na tak zwanym etacie. Wtedy mają oni stałe godziny pracy, a podczas przerw w oprowadzaniem gości, wykonują inne przypisane im obowiązki. 

Czym powinien się charakteryzować dobry przewodnik? 

Jak wiadomo zwiedzanie Szczecina, może być zarówno niezwykle ekscytujące jak i wyjątkowo uciążliwe. To w jaki sposób będzie to odebrane, w dużej mierze zależy od przewodnika oraz jego sposobu interakcji z ludźmi. Dajmy na to oglądając Zamek Książąt Pomorskich można słuchać nudnych informacji zaczerpniętych żywcem z popularnych stron internetowych lub dowiadywać się rzeczy za pomocą anegdot oraz ciekawostek. Dobry przewodnik powinien zatem posiadać umiejętność szybkiego kojarzenia informacji. Dzięki temu będzie on w stanie w szybki oraz bezproblemowy sposób łączyć ze sobą różne fakty, podając je turystom w jak najbardziej przystępny sposób. Kolejnym plusem dla osoby, która chciałaby zostać przewodnikiem będzie na pewno umiejętność pracy w grupie, a także (co ważne) umiejętność wydawania jasnych poleceń oraz zarządzania ludźmi. Choć początkowo może wydawać się, że zarządzanie ludźmi może przydać się jedynie na stanowiskach kierowniczych, należy zdawać sobie sprawę z tego, że oprowadzanie bardzo dużej ilości osób w grupie, często wymaga dobrej organizacji. 

Ile zarabia przewodnik PTTK? 

Jest to prawdopodobnie najczęściej zadawane pytanie. Niestety musimy Cię zmartwić. Dlaczego? Otóż nie da się w sposób jednoznaczny określić pensji przewodnika. Jest ona bowiem zależna od wielu zmiennych czynników takich jak chociażby rodzaj umowy o pracę, ilość przepracowanych godzin w miesiącu czy też wysokość wynagrodzenia za godzinę. Jak widzisz wszystko zależy od firmy, w której dana osoba jest zatrudniona. Faktem jest naturalnie to, że miesiącach letnich, gdy pogoda dopisuje i coraz więcej osób decyduje się na wycieczki, wynagrodzenie przewodnika znacznie wzrasta. Przeciętny zarobek przewodnika PTTK oscyluje w granicach od 1800 do 3000 złotych. Oczywiście znajdą się również osoby, które będą na tym stanowisku zarabiały znacznie więcej, jednak jest to praca, którą większość pracowników traktuje jako dorywczą. Co ciekawe przewodnikami coraz częściej zostają między innymi studenci i uczniowie.