Jak dbać o czystość dywanów? Dywany, dywaniki, wykładziny – bez nich nie można sobie wyobrazić naprawdę przytulnego wnętrza. Dywany ocieplają, dosłownie i w przenośni, wytłumiają wnętrze i nadają mu charakteru. Wykładziny są idealne do dziecięcych pokojów, sypialni i przestrzeni biurowych. Sklepy odzieżowe wykorzystują je, aby skłonić klientów do wolniejszego poruszania się między wieszakami i dokładniejszego oglądania towarów.
Tak – lubimy chodzić po dywanach, nie tylko boso. Jedyny minus tej dekoracji to fakt, że bardzo łatwo się brudzi. Co można zrobić, aby zadbać o czystość dywanów i wykładzin? Czy pranie wykładzin i dywanów wymaga specjalistycznego sprzętu?
Więcej niż odkurzanie
Najprostsza czynność, którą wykonujemy, aby zadbać o czystość dywanów, to odkurzanie. Nie wszyscy przepadają za tym etapem codziennych porządków, ale wszyscy wiedzą, że jest konieczny. Nowe modele odkurzaczy pozwalają na wygodną i łatwą pracę, bez nadwyrężania kręgosłupa. Niektóre mają funkcję prania wykładzin i dywanów. Ale każdy sprzęt, stary czy nowy, ma za zadanie przede wszystkim wyciągnąć z dywanu kurz i drobne, suche zabrudzenia.
Wykładziny nie sprawiają wiele problemów, ponieważ na ogół mają krótkie włosie. Nieco trudniej jest w przypadku długowłosych dywanów, np. typu shaggy. Samo odkurzanie raczej nie wystarczy – w takim dywanie cięższe zabrudzenia osiadają głęboko i trudno je usunąć poprzez ssanie. Tutaj sprawdzi się stare dobre trzepanie dywanów.
Mało osób zdaje sobie sprawę, że dywany… lubią czesanie. Zwłaszcza te, wykonane ze szlachetnych materiałów, z wełną, czy jedwabiem. Przyda się odpowiednia szczotka, może być nawet na długim kiju, ale z niezbyt twardym włosiem i przeznaczona tylko do tego celu. Czesanie wydłuży żywotność włosia, zadba o jego czystość i sprężystość.
Pranie domowymi sposobami?
Pranie wykładzin i dywanów, bez korzystania z usług specjalistycznej firmy, jest możliwe – ale nie zawsze opłacalne. Jeśli w domu są bardzo duże dywany albo pojawia się wykładzina – warto, przynajmniej raz do roku, poddać je profesjonalnemu czyszczeniu. Wynajęcie firmy nie podlega dyskusji, jeśli chodzi o duże sklepy czy biura.
Co można zrobić samemu? Po pierwsze uporać się z plamami. Dywany, zwłaszcza w pokoju dziecięcym, plamią się bardzo często. Każda plama ma inne „wymagania”, ale najważniejsza jest szybka reakcja. Usunięcie starych, wyschniętych i zadeptanych plam, jest praktycznie niemożliwe. Po za tym warto sięgać po naturalne specyfiki – są łagodniejsze dla materiałów, przyjazne dla człowieka i środowiska.
Na plamy na dywanie czy wykładzinie przydają się ocet i soda oczyszczona. Najpierw należy polać plamę octem i chwilę odczekać. Następnie posypać obficie sodą i, za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki, wetrzeć w dywan. Mieszankę można pozostawić na dywanie nawet przez całą noc. Ten prosty sposób może pomóc na wiele popularnych plam.
Oprócz wywabiania plam, za pomocą domowych sposobów można również odświeżyć dywan i wykładzinę. Do tego celu ponownie przyda się soda oczyszczona. Proszek wystarczy równomiernie rozsypać na powierzchni, a następnie równomiernie rozprowadzić – najlepiej przy użyciu szczotki. Soda „pochłania” kurz i brzydki zapach, nadaje puszystości i poprawia miękkość. Po godzinie lub dwóch wystarczy ją porządnie odkurzyć.
Profesjonalna firma piorąca
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nawet w domu czy mieszkaniu, warto raz na jakiś czas skorzystać z profesjonalnego prania wykładzin biurowych i dywanów. Te tekstylia wymagają specyficznego podejścia i określonych środków chemicznych. Trudno prać ręcznie bardzo duży dywan, a funkcja prania, dostępna w domowych odkurzaczach, nie jest wystarczająco silna. Jeżeli dywan nie leży w korytarzu czy tuż przy drzwiach, profesjonalne czyszczenie raz w roku powinno wystarczyć.
Firmy, które oferują takie usługi, dysponują odpowiednim sprzętem i środkami. Wiele z nich wykonuje swoją pracę u klienta. Wówczas używane są mobilne odkurzacze piorące. Takie maszyny są wykorzystywane do prania wykładzin w sklepach odzieżowych, biurach czy siedzibach korporacji. Mają one dużo większą moc niż te domowe i efekty pracy trudno porównywać. Niektóre przedsiębiorstwa oferują odbiór dywanów i czyszczą je w swojej siedzibie. W takich sytuacjach najczęściej korzysta się z tzw. kąpieli wodnej. Woda z środkiem czyszczącym przenika wszystkie włókna dywanu i daje niesamowity efekt. Duże znaczenie mają też używane środki chemiczne. Przed wyborem firmy warto upewnić się jakie metody czyszczenia oferuje.
Niewielki, wzorzysty dywan, czy miękka, puszysta wykładzina? Każdy ma swoje upodobania co do dekoracji podłóg. Ale wszyscy zgodzą się z tym, że tylko czyste dywany wyglądają dobrze i dają przyjemne odczucia. Dbanie o czystość nie jest łatwe, ale można sobie z tym poradzić. Najważniejsza jest szybka reakcja w przypadku pojawienia się plamy. Nie wolno zapominać o częstym odkurzaniu, a także szczotkowaniu – zwłaszcza dywanów z wyższej półki. Nie można wyczyścić dywanu czy wykładziny bez porządnego prania, przynajmniej raz na jakiś czas w profesjonalnej firmie, a częściej za pomocą domowych sposobów.