Jak działają skup aut – jeśli planujemy zmianę samochodu na nowszy i zależy nam na szybkim pozbycia się starego samochodu to do wyboru mamy kilka opcji. Można skorzystać z portali motoryzacyjnych z ogłoszeniami w Internecie, komisy, giełdy oraz także auto skupy. Możemy oczywiście niektóre z nich połączyć, aby zyskać większe zainteresowanie naszym samochodem. Może to być komis czy też giełda oraz jednocześnie wystawić ogłoszenie z samochodem do sieci. Warto dowiedzieć się jednak wcześniej jak najskuteczniej pozbyć się starego samochodu?

Skup samochodu a jego sprzedaż

dobry skup autNa pewno niepodważalnym faworytem będą wszelkie auto skupy. Skup aut używanych przyjmują auta w zasadzie w każdym stanie. Przyjmują samochody sprawne technicznie oraz także, które raczej do dalszej eksploatacji się po prostu nie nadają. W tym przypadku wiele z nich nam oferuje różne udogodnienia. Co mamy na myśli? Chodzi na przykład o odbiór samochodu z miejsca naszego zamieszkania bez pokrywania dodatkowych kosztów czy też odbiór samochodu na lawecie. Co więcej od ręki jest podpisywana z nami umowa kupna i sprzedaży. Później już w zależności od tego, jakie są warunki umowy, pieniądze otrzymuje na nasze konto bankowe czy też po prostu w gotówce do ręki. Większość skupów jednak wypłaca gotówkę. Jest to zupełnie inaczej, aniżeli w przypadku samochodowego komisy, który niejako służy wyłącznie za przechowywanie naszego samochodu. Owszem, nie musimy się zajmować w ogóle procesem sprzedaży, a więc umawiać z klientami potencjalnymi, odpowiadać na wiele telefonów oraz marnować czasu, co jest jak najbardziej zdecydowanie rozwiązaniem niezmiernie wygodnym. Autokomis wypłaca nam należne pieniądze momentalnie, gdy znajdzie nabywcę na nasz samochód.

Jak samochód sprzedać do auto skupu?

Jak działają skup aut
Jak działają skup aut

W każdym mieście działa przynajmniej kilka firm, które zajmują się skupowaniem samochodów używanych. Możemy niejednokrotnie znaleźć ulotki za naszą wycieraczką samochodu czy też w skrzynce na listy. Jednak nie oznacza to wcale, że mamy się zdecydować na ofertę pierwszą lepszą. Nie postępujmy tak naprawdę gdy sprzedajemy nasz samochód w ogromnym pośpiechu. Po pierwsze zawsze musimy się zorientować jakie skup nam oferuje warunki oraz także jakie ma opinie. Najlepiej jest tutaj popytać znajomych samochodowych mechaników czy też poszukać w Internecie informacji.

Na internetowych stronach auto skupów, znajdziemy niejednokrotnie formularze, które zweryfikują wstępnie warunki sprzedaży. W formularzu tym określamy markę samochodu, jego model, wiek oraz stan techniczny samochodu. W mailu zwrotnym otrzymujemy odpowiedź od firmy, czy danym samochodem jest zainteresowana oraz jaką mniej więcej cenę jest w stanie zaproponować. Najczęściej są to cenowe widełki. Oczywiście można także skorzystać z opcji telefonicznego kontaktu i odpowiedzieć na pytania pracownika firmy po drugiej stronie słuchawki. Pamiętajmy, że wycenę ostateczną otrzymamy dopiero na miejscu po dokładnych oględzinach naszego samochodu. Nic nie stoi tak naprawdę na przeszkodzie, aby wysłać sobie zapytania do kilku firm jednocześnie i zorientować się co każda firma nam z osobna oferuje. Czasami różnice mogą być naprawdę spore.

Proces sprzedaży samochodu do skupu

Następnie jest już tylko o wiele, wiele łatwiej. Jeśli wybierzemy skup aut, który oferuje nam najbardziej interesującą ofertę, to umawiamy się z przedstawicielem firmy na oględziny samochodu. Dobre firmy oferują swoim klientom bezpłatny dojazd do naszego miejsca zamieszkania, w godzinach dogodnych dla nas. Następnie, pracownik skupu oferuje cenę na pojazd. W większości przypadków może podlegać małej negocjacji.

Jeśli uważamy, że cena zaoferowana przez skup spełnia jak najbardziej nasze oczekiwania, to możemy sprzedać samochód i to tego samego dnia. Pracownicy samochodowych skupów posiadają już gotowe wzory umowy kupna i sprzedaży. Umowę wypełniamy razem na miejscu. Po jej podpisaniu otrzymujemy od ręki gotówkę.

Skup używanych samochodów, wydaje się zatem możliwie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które pragną sprzedać swój stary samochód w szybkim czasie oraz w dużej wygodzie. Niemniej jednak gdy zależy nam na czasie, to powinniśmy postarać się uprzednio sprawdzić czy dana firma  w ogóle działa w sposób legalny. Podstawowe informacje na ten temat znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym i to bez wychodzenia z domu. Nie powinniśmy w żadnym wypadku ufać ofertom podejrzanym już na pierwszy rzut oka czy też wybierać takie nie sprawdzone skupy aut, które nie oferują nam płatności od ręki. Pomimo zawartej umowy, gotówka w ręce oznacza dużo więcej, aniżeli dane słowo. Nawet słowo znajduje się na piśmie. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest sprawdzenie także opinii o danym skupie. Opinie negatywne na pewno powinny nam dać do myślenia. Oczywiście jedna czy też kilka opinii negatywnych nie powinno nas zniechęcać do danego skupu, ale ich znacznie większa ilość już owszem. Przekonać się powinniśmy do skupów, które mogą pochwalić się znaczną większością opinii pozytywnych. Możemy stać się kolejnym zadowolonym klientem.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski