Jak samodzielnie usunąć klej z wykładziny dywanowej? Zakres zastosowania wykładziny dywanowej obiektowej jest bardzo szeroki. Ze względu na swoje specyficzne właściwości jest niezastąpiona w hotelach, kasynach, biurach, kinach, teatrach, bibliotekach itp. W końcu to nie tylko trwałość, pochłanianie hałasu i wygoda, ale także stabilność. Ponadto dobre wykładziny na podłogę zmniejszają obciążenie kręgosłupa i stawów oraz chronią przed urazami.

Dziś wysokie wymagania stawiane są projektowi, parametrom technicznym i cenie takich produktów. Pojawienie się wykładziny obiektowej z materiałów syntetycznych, z których głównymi są poliamid i polipropylen, można uznać za początek formowania się rynku dla tego typu dekoracji podłóg. Bez względu na zastosowany rodzaj wykładziny, może pojawić się problem i pytanie – jak usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Wykładziny dywanowe obiektowe – rodzaje

Jak samodzielnie usunąć klej z wykładziny dywanowej?
Jak samodzielnie usunąć klej z wykładziny dywanowej?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów klejów do różnych celów. Ale w życiu codziennym najczęściej stosuje się kleje na bazie wody. Po wyschnięciu klej tworzy mocne wiązanie i jest trudny do usunięcia, zwłaszcza, jeśli miał kontakt z chłonną powierzchnią, taką jak wykładzina obiektowa. Najważniejsze w takiej sytuacji jest sprawność działania. Im szybciej zacznie się usuwać klej z wykładziny dywanowej, tym bardziej prawdopodobne jest, że usunie się go bez pozostawiania śladu. Do produkcji runa wykładzin obiektowych najlepszym surowcem są poliamid i wełna z domieszką poliamidu. Wybierając wykładziny na podłogę, należy zwrócić uwagę, w jakim pomieszczeniu będą one używane. W przypadku obszarów o bardzo intensywnym użytkowaniu odpowiednie są wykładziny z włosiem pętelkowym o dużej gęstości oraz igłowane. Do obszarów o intensywnym użytkowaniu – pętelka z włosiem o średniej gęstości i igłowana. Do miejsc o średnim użytkowaniu – wszystkie powyższe powłoki, dodatkowo z włosiem.
W miejscach o bardzo intensywnym i intensywnym użytkowaniu zaleca się stosowanie wykładziny dywanowej obiektowej z włóknem posiadającym dodatkową obróbkę – ochronę, taką jak teflon.Ta obróbka poprawia podstawowe działanie i sprawia, że powłoka jest bardziej odporna na zużycie i zabrudzenia. Wykładziny wykonane z mieszanki wełny i poliamidu zawsze podkreślają prestiż obiektu, ponadto ich doskonałe właściwości przeciwpożarowe sprawiają, że są jedynymi dostępnymi do użytku w samolotach i statkach.

Wskazówki, jak samodzielnie usunąć klej z wykładziny obiektowej?

Dla usunięcia świeżych plam z kleju z wykładziny obiektowej można użyć szmatki za pomocą, której uda się usunąć nadmiar kleju. Starając się przy tym nie rozmazywać kleju na dużej powierzchni. Następnie trzeba rozpuścić jedną łyżkę stołową płynu do naczyń lub mydła w płynie w 2 szklankach zimnej wody. Nałożyć roztwór na chusteczkę lub szmatkę i delikatnie potrzeć plamę z kleju i usunąć wodę z mydłem z wykładziny. Jeśli kleju z wykładziny dywanowej obiektowej nie można wyczyścić wodą z mydłem, można wymieszać 1 łyżkę amoniaku w 2 szklankach zimnej wody. Użyć białej szmatki, aby 2-3 razy przemyć plamę po kleju roztworem z amoniaku. Po usunięciu plamy należy przemyć wykładzinę czystą wodą i poczekać, aż całkowicie wyschnie.

Usuwanie starych plam z kleju z wykładziny dywanowej obiektowej

Jeśli klej dostał się tylko na powierzchnię wykładziny dywanowej obiektowej i nie został wchłonięty, w zanieczyszczonym miejscu można ostrożnie przyciąć runo. Jeśli klej wniknął głęboko w włosie i wysechł, można wypróbować następujące metody:

  • Nałożyć na suche miejsce z klejem wazelinę.
  • Nałożyć bezwodny środek do czyszczenia rąk (taki jak żel dezynfekujący) na plamę.
  • Namoczyć jednorazowe ręczniki papierowe lub chusteczki higieniczne w ciepłej wodzie. Umieścić ręczniki na zaschniętym kleju i pozostawić na 30 minut.
  • Następnie zdjąć ręczniki, przemyć wykładzinę obiektową czystą ciepłą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej obiektowej alkoholem?

Jeśli nie wiadomo, jak usunąć klej z wykładziny na podłodze, można wypróbować alkohol:

  • Zwilżyć szmatkę alkoholem.
  • Jeśli klej wyschnie, położyć na nim szmatkę namoczoną w ciepłej wodzie i pozostawić na 15 minut.
  • Przetrzeć zanieczyszczony obszar, ale nie zbyt aktywnie, w przeciwnym razie plama się poszerzy
  • Ponownie przetrzeć plamę wilgotną gąbką.

Po takim zabiegu warto dobrze wysuszyć powłokę: otworzyć okna, aby stworzyć naturalną wentylację, ewentualnie włączyć klimatyzację. Nieprawidłowe suszenie powoduje pojawienie się pleśni na powłoce. Po wyczyszczeniu i wysuszeniu wykładzinę obiektową należy odkurzyć, co pozwoli usunąć drobne zanieczyszczenia i cząsteczki kleju.

Jak usunąć klej z wykładziny dywanowej obiektowej używając żelazka i rozpuszczalnika?

  • Przykryć zanieczyszczenie ręcznikiem papierowym i ściereczką
  • Podgrzać żelazko, a następnie wyprasować zakryty obszar.

Pod wpływem wysokiej temperatury klej zmięknie i przeniesie się na ręcznik papierowy, co pomoże chronić powłokę przed wysokimi temperaturami. Aby zwalczyć stare plamy, można zastosować następujące rodzaje produktów: aceton (może być to bezbarwny zmywacz do paznokci) lub rozpuszczalnik do farb. Przemyć plamę z klejem dowolnym z tych związków, najpierw testując mały obszar wykładziny na podłodze. Pracując z takimi produktami zawsze trzeba pamiętać o założeniu rękawiczek i otworzeniu okna. Wymienione metody pozwolą pozbyć się śladów kleju z wykładziny dywanowej obiektowej syntetycznej i naturalnej.