Jak wybrać radio samochodowe dla siebie? Radio stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia dodatkowego każdego samochodu. Jest też jednym z tych, w które najczęściej zaopatrujemy się w pierwszej kolejności. Ogromny ich wybór na polskim rynku sprawił, że ciężko jest podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu – zwłaszcza, że radia samochodowe różnych marek najczęściej są do siebie podobne.

Takie są przynajmniej pozory. Jak zatem odróżnić to dobre od takiego, na które nie powinniśmy nawet spojrzeć? Gdzie kupić radio dla siebie? Te, ale i inne kwestie poruszymy w naszym krótkim poradniku.

Na co zwrócić uwagę przeglądając radia samochodowe?

Jak wybrać radio samochodowe dla siebie?
Jak wybrać radio samochodowe dla siebie?

Wybór radia nie należy do najprostszych – świadomość co do tego powinna być naszym punktem wyjściowym. Istnieje całe mnóstwo modeli, które pozornie różnią się od siebie wyłącznie wyglądem – tak naprawdę jednak istnieje wiele ich elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, a które nie każde ma. Podejmując więc ostateczną decyzję na temat sprzętu, który finalnie pojawi się w naszym aucie, nie wahajmy się porównywać kolejnych jego modeli. Zwróćmy przy tym uwagę na takie aspekty, jak:

  • rodzaje obsługiwanych plików – im więcej jest rodzajów plików, które wspiera dane radio, tym mniej problemów z kompatybilnością będziemy mieli. Podstawą, a jednocześnie najbardziej powszechnym formatem, w którego obsługę są wyposażane radia samochodowe jest MP3 – warto jednak zadbać również o wsparcie formatu FLAC, który uchodzi za lepszy, bo bardziej dynamiczny i otwarty;
  • wyświetlanie RDS – funkcja ta pozwala radiu wyświetlać komunikaty, nazwy stacji oraz tytuły utworów na specjalnym wyświetlaczu, dodatkowo pozwalając na automatyczne dostrajanie auta. Choć jest ona dostępna w większości współczesnych modeli, powinniśmy zwrócić uwagę na jej obecność;
  • złącza i wejścia – jest to jedna z najważniejszych rzeczy w radiu samochodowym. Im więcej jest złącz, tym większe możliwości będzie ono nam dawało. Podstawą jest gniazdo AUX, który umożliwi nam podłączenie praktycznie każdego zewnętrznego urządzenia – smartfona czy odtwarzacza MP3 – i korzystanie z niego jako źródła muzyki. Przyda się także port USB, który pozwoli nam słuchać muzyki z pendrive’a. Ważne jest też wyjście do subwoofera i przedwzmacniacza – choć na nie rzadko zwracamy uwagę, mogą nam się kiedyś przydać. Zwłaszcza jeśli w planach mamy rozbudowę systemu nagłośnienia we własnym aucie;
  • jakość odtwarzanego dźwięku – to ona gra pierwsze skrzypce przy wyborze radia samochodowego. Podejmując decyzję na temat zakupu tego naszym zdaniem właściwego musimy mieć pewność, że jakość serwowanego przez niego dźwięku będzie stała na najwyższym poziomie, a nasza podróż w jego towarzystwie będzie czystą i niezmąconą niczym przygodą; jakość ma duży związek z rodzajami obsługiwanych plików, o których mówiliśmy już wcześniej;
  • producenta – decydując się na zakup radia samochodowego powinniśmy faworyzować produkty znanych i uznanych na rynku marek. Nie bez powodu cieszą się one tak dużym zaufaniem i popularnością – pozostać w branży zwykle pozwalają im wysokiej jakości produkty, które ludzie lubią i doceniają.

Gdzie zaopatrywać się w radia samochodowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu radia samochodowe były dostępne niemal wyłącznie w specjalistycznych sklepach samochodowych, w dodatku tych z bardzo wąskim asortymentem. Choć dziś one również je oferują, w dodatku w zdecydowanie większej ich ilości, nie są one naszą jedyną opcją. Tą, która wydaje się lepsza, bo pozwalająca na więcej, są elektromarkety. W ich obrębie będziemy mogli nie tylko zobaczyć, ale i przetestować brzmienie od kilku do kilkunastu różnych modeli. Wszystko zobaczymy na żywo i będziemy w stanie dotknąć, a w razie czego będzie na nas czekał pracownik znający się na rzeczy, gotowy do odpowiedzi na najśmielsze pytania. Jedną z opcji, z których możemy skorzystać kupując radio samochodowe jest Internet. Tutaj możemy liczyć na zdecydowanie najniższe ceny oraz największy wybór. Wada jest jednak taka, że kupowanego sprzętu nie zobaczymy na własne oczy, a zaprezentowany on nam zostanie w postaci zdjęć, nie zawsze doskonale oddających rzeczywistość. Możemy tu też zapomnieć o wsparciu wykwalifikowanej kadry – musimy bazować na opisie, opiniach i specyfikacji technicznej. Przeglądając radia samochodowe warto sięgnąć po fizyczne i namacalne sklepy – czy to specjalistyczne, czy te elektroniczne. Internetu warto z kolei użyć do sfinalizowania zamówienia i kupienia dokładnie tego modelu, który spodobał nam się w rzeczywistości. Korzystając z tej metody zapewnimy sobie przedmiot, który spełni nasze oczekiwania w najlepszej z możliwych cenie.

Podsumowanie

Podejmując się wyboru radia samochodowego musimy mieć świadomość, że istnieje całe mnóstwo jego rodzajów, każdy z których oferuje coś zgoła odmiennego. Decyzji na temat wyboru konkretnego z nich nie możemy podejmować pochopnie – zamiast tego powinniśmy ją dokładnie przemyśleć, ale też przede wszystkim zastanowić się nad tym, czego od tego typu sprzętu oczekujemy. To to powinno definiować cały proces porównawczy i decyzyjny.