Jak zaksięgować kupno placu zabaw w szkole? Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której szkoła podstawowa lub przedszkole nie posiadają własnego placu zabaw. Uczęszczają do nich bowiem dzieci, które potrzebują zabawy, a takie place są w stanie zapewnić rozrywkę nawet podczas krótkich przerw pomiędzy lekcjami. Co więcej – chwilowe oderwanie się od zajęć jest konieczne, aby rozładować u dzieci stres i pozwolić im się ponownie skupić.
Do tego celu idealnie służą place zabaw, które w różnej formie możemy znaleźć przy każdej placówce edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Warto zastanowić się jednak, jak prawidłowo zaksięgować zakup placu zabaw? Jak powinno to wyglądać w jednostce publicznej, a jak w prywatnej?
Jaki powinien być plac zabaw dla dzieci?
Na początku warto zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Osoby urodzone przed 2000 rokiem, z pewnością pamiętają metalowe i surowe place zabaw odziedziczone poniekąd z poprzedniego systemu. Były one najczęściej usytuowane na trawnikach lub w piasku. Miękkie podłoże miało bowiem zamortyzować ewentualne upadki. Niestety były to place brzydkie i w dzisiejszych czasach większość dzieci omijałoby je szerokim łukiem. To dobrze, ponieważ stare place zabaw nie spełniają dzisiejszych standardów bezpieczeństwa, a zabawki nie są żaden sposób certyfikowane.
Nowoczesne zabawki do placu zabaw powinny zapewniać dzieciom nie tylko rozrywkę i pobudzać ich wyobraźnię, ale przede wszystkim muszą być bezpieczne. W związku z tym, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewnią odpowiednią wytrzymałość i możliwość użytkowania przez wiele lat. Niezwykle popularnym materiałem stało się w ostatnich latach drewno. Place zabaw z drewna są bowiem zdecydowanie bardziej bezpieczne od ich metalowych odpowiedników. Odpowiednio zakonserwowane oferują również doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, co jest istotne w przypadku elementów montowanych na wolnym powietrzu. Ciekawym wyborem są również zabawki wykonane z twardego PCV i specjalnej gumy EPDM odpornej na warunki atmosferyczne. Ich żywotność jest bardzo druga, a specyfika materiału sprawia, że zarówno PCV, jak i guma EPDM są bezpieczne dla dzieci. Są bowiem w stanie zamortyzować w większym stopniu niż metal, ewentualne upadki lub zderzenia.
Jaki jest VAT na budowę placu zabaw?
Niestety polski ustawodawca nie stanowi o przedmiotowych preferencjach podatkowych dla firm, które zajmują się dostarczaniem do szkół placów zabaw. W związku z tym wszystkie zabawki, takie jak huśtawki wahadłowe, zjeżdżalnie, piaskownice czy zamki, będą objęte standardową stawką VAT 23 %. Nie jest to dobre rozwiązanie prawno-podatkowe, ponieważ place zabaw przeznaczone są dla dzieci. Powinny być więc objęte podobnie jak inne produkty dla tej grupy wiekowej, preferencyjną stawą podatku od towarów i usług. Niestety w przypadku usługi budowy placu zabaw dla dzieci, również obowiązuje stawka podstawowa. Efektem tego jest oczywiście zdecydowanie wyższa cena, ponieważ niezależnie od tego czy plac zabaw kupuje szkoła prywatna czy państwowa, VAT należny musi zapłacić.
Jak wygląda księgowanie placu zabaw w szkole prywatnej?
Wszystkie szkoły prywatne działające w naszym kraju są traktowane jak zwykłe przedsiębiorstwa. W związku z tym płacą wszelkie daniny publiczne i objęte są podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, jeżeli taka szkoła lub przedszkole decyduje się na zakup zabawek do placu zabaw oraz jego budowy, wszystkie faktury może umieścić w kosztach. Dzięki temu istnieje możliwość odliczenia wartości placu zabaw od podatku dochodowego. Istnieje również możliwość amortyzacji placu zabaw, dzięki czemu jest szansa na obniżenie naliczonego podatku VAT. Księgowanie wygląda więc w tym przypadku podobnie, jak w przypadku innych produktów, które kupowane są przez normalnych przedsiębiorców. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku szkół i przedszkoli prywatnych, na koniec każdego roku podatkowego należy wykonać spis z natury, który obejmuje również wyposażenie placu zabaw dla dzieci.
Zobacz również:
Jak zaksięgować zabawki na plac zabaw w szkole publicznej?
Nowe regulacje podatkowe sprawiły, że indywidualne zakupy szkół publicznych są praktycznie niemożliwe. Nie mają one bowiem podmiotowości podatkowej i wszelkie zakupy muszą realizować za pośrednictwem swojej jednostki prowadzącej. W myśl nowych uregulowań, szkoła publiczna jest odbiorcą towaru, natomiast miasto lub gmina w której szkoła się znajduje, jest nabywcą. W związku z tym, księgowanie placu zabaw oraz jego amortyzacja leżą w gestii organów samorządowych, a szkoła odpowiedzialna jest jedynie za odpowiednią dbałość i konserwację placu zabaw. Co ciekawe, dotyczy to wszelkich zakupów – niezależnie czy kupujemy karuzelę dla dzieci na plac zabaw, czy piasek do piaskownicy, zawsze należy rozliczać się w ten sposób. Warto wspomnieć również o samych fakturach dla jednostek budżetowych. Są to zazwyczaj faktury przelewowe. Oznacza to, że wykonawca placu zabaw lub dostawca zabawek otrzyma swoje wynagrodzenie dopiero wówczas, gdy faktury zostaną zaksięgowane.