Krematorium dla zwierząt – miejsce wyjątkowe dla właścicieli zwierząt – w życiu każdego właściciela zwierząt nadchodzi przykry moment, w którym niestety trzeba na zawsze pożegnać swojego  wiernego pupila. Pozostaje czas na wspomnienia, które zawsze pozostaną w pamięci i sercu człowieka. Wspomnienia wiążą się z bólem i cierpieniem, ale z drugiej strony przypominają też te dobre chwile. Jak się przygotować do pożegnania swojego wiernego przyjaciela? Czym jest kremacja zwierząt i jak wygląda?

Prawo a kremacja

Krematorium dla zwierząt - miejsce wyjątkowe dla właścicieli zwierząt
Krematorium dla zwierząt – miejsce wyjątkowe dla właścicieli zwierząt

To całkiem normalne uczucie, że każdy właściciel chce jak najlepiej pochować swojego wiernego przyjaciela. Zwierzaka, z którym być może spędził pół życia. Są tacy, którzy życzyliby sobie aby ich czworonożny przyjaciel pozostał po śmierci blisko nich. Jednak czy w Polsce przepisy prawa na to zezwalają? Wielu uważa, że pupil powinien pozostać  blisko nich i czasem decydują się, żeby jego ciało zakopać we własnym ogrodzie lub na działce. Niestety w Polsce prawo tego zabrania. Jeśli ktoś złamie prawo to musi się liczyć z karą grzywny za takie postępowanie. Więc co zrobić? Jaką decyzję podjąć? Najczęściej gabinety weterynaryjne proponują utylizację, czyli spalenie zwłok zwierzęcia razem ze śmieciami. To rozwiązanie jest zgodne z przepisami prawa jakie są w Polsce. Dla właściciela decyzja ta niestety nie jest komfortowa. Dlatego wielu właścicieli zwierząt podejmują inne kroki. Chcą aby ich pupil był nawet po śmierci traktowany z godnością. Czy jest na to inny sposób? Czym jest krematorium dla zwierząt?

Krematoriów dla zwierząt w naszym kraju nie jest wiele. Jest to branża, która się dopiero rozwija. Owszem powstają specjalne cmentarze dla zwierząt, gdzie odbywa się ich kremacja oraz godny pochówek. Cmentarz zwierząt oferuje kremację i pochówek na zasadach zgodnych z prawem polskim, a dodatkowo gwarantuje właścicielom, że ich przyjaciel nie zostanie potraktowany po swojej śmierci nie godnie. Jeżeli do śmierci psa dojdzie w domu lub w jego pobliżu właściciel powinien odpowiednio zadbać ciało zwierzęcia. Musi je dobrze zabezpieczyć do czasu kremacji. Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do zabezpieczenia ciała włożyć rękawiczki ochronne. Zwierzę powinno się owinąć ręcznikiem lub kocykiem. Powinien być umieszczony w worku i przechowywany w chłodnym miejscu.

Firmy zajmujące się kremacją

Na rynku jest wiele firm, które zajmują się przygotowywaniem kremacji zwierzęcia. Krematorium dla zwierząt nie jest już obcym tematem. Coraz więcej osób mówi o tym otwarcie i zdaje sobie sprawę, że do tego też trzeba podejść delikatnie. Popularną usługa jest kremacja połączona z ceremonią pożegnalną zwierzaka. Pracownik firmy ustala z właścicielem termin kremacji. Daje gwarancje, że w komorze kremacyjnej jest zwierzę właścicieli. W dniu przystąpienia do kremacji właściciele mogą pożegnać się z psem w specjalnej sali, która jest do tego specjalnie przygotowana. Kremację można oglądać na żywo na nagraniu wideo. Oczywiście całość jest pod nadzorem pracownika ośrodka, który służy pomocą i odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości. Po zakończonej kremacji prochy zwierzaka zostają przekazane właścicielom w specjalnej, ozdobnej urnie. To już właściciele wybierają urnę, która im najbardziej odpowiada. Firmy mają różne urny w swojej ofercie. Tak właśnie wygląda cała ceremonia pożegnalna swojego pupila i wiernego przyjaciela.

Jak skorzystać z usług firmy?

Najczęściej zdarza się tak, że placówki weterynaryjne współpracują z firmami, które oferują usługi kremacji. Można dostać namiary właśnie u nich albo zdarza się i tak, że niektóre gabinety od razu podpisują umowę i są takim pośrednikiem pomiędzy firmą kremacyjna, a właścicielem zwierzaka. Wygodne jest też to, że opłatę można uregulować także w gabinecie weterynaryjnym. A ciało zwierzaka można pozostawić często pod opieką weterynarza. Później zostanie ono odebrane i przewiezione do krematorium. Tak się kończy cała procedura. Chyba, że chcemy osobiście pożegnać pupila to należy zadzwonić do krematorium dla zwierząt i umówić termin pożegnania połączony  z kremacją.

Urny na prochy

Obecnie temat kremacji zwierząt stał się na tyle popularny, że krematoria dla zwierząt zaczęły produkować też  urny na prochy zwierząt. Na rynku naprawdę jest ich sporo. Zaprojektowane zostały głównie z myślą o upamiętnianiu naszego pupila. Może to być ozdoba i piękna pamiątka po ukochanym przyjacielu. Występują i można je kupić w różnych kształtach, kolorach. Może przybrać klasyczny kształt, a może być przerobiona na ozdobę. Wszystko zależy od naszych upodobań i potrzeb. Urny mogą posiadać odciśnięte łapki, aby za każdym razem , gdy na nią spojrzymy przypomnimy sobie o naszym pupilu. Wrócimy do miłych wspomnień. Taką urnę w zależności od potrzeb można postawić w jakimś miejscu w domu czy ogrodzie. Można ją także zakopać w ziemi. Wszystko zależy od tego jaki my mamy do tego stosunek. 

Życie jest tak przewrotne i nie wiemy kiedy przyjdzie nam pożegnać naszego pupila. Wiemy, że ma przeżyć jakiś okres życia, ale kiedy nadejdzie ten dzięki wciąż trudno nam uwierzyć, że to już i że to spotyka naszego kochanego zwierzaka. Żeby jednak uczcić jego pamięć warto pomyśleć o takiej, ładnej urnie przeznaczonej na prochy pupila.