Nieruchomości Szczecin – jak wybrać możliwie najlepsze rozwiązanie? Kupno nowego mieszkania to zdecydowanie jedno z najistotniejszych wydarzeń w naszym życiu. Takie przedsięwzięcie bardzo często poprzedzone jest długimi poszukiwaniami w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które w znaczącym stopniu mogą ułatwić nam cały proces.

Jaki moment na zakup mieszkania jest najbardziej optymalny? W jaki sposób skrupulatnie określić swoje potrzeby? Czy lokalizacja mieszkania jest istotna? Co warto wiedzieć na temat umowy przedwstępnej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Jaki moment na zakup mieszkania w Szczecinie jest najbardziej optymalny?

Kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości Szczecin, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć kilka kwestii, które z praktycznego punktu widzenia mogą mieć szczególne znaczenie. Zanim rozpoczną się jakiekolwiek poszukiwania nieruchomości, zastanówmy się najpierw, czy jest to odpowiedni moment na taką transakcję, a także jaki okres okres jest najbardziej optymalny. Przede wszystkim weźmy pod uwagę porę roku. Okazuje się, że największy popyt na nieruchomości Szczecin odnotowuje się jesienią, a dokładnie od września do listopada. Jak można się domyśleć, wiąże się to bezpośrednio z tym, że ceny poszczególnych lokali są wówczas zawyżane. Dlatego też, o ile jest to możliwe, wstrzymajmy się z zakupem do innego momentu w roku. Oczywiście musimy mieć na uwadze to, że dostępnych ofert będzie mniej, czego konsekwencją mogą być ewentualne problemy w zakresie szukania mieszkania. Nie zmienia to jednak faktu, że wówczas nieruchomości Szczecin są bardziej rozsądne pod względem cenowym, a w zdecydowanej większości przypadków jest to najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę w sposób szczególny. 

W jaki sposób skrupulatnie określić swoje potrzeby?

Nieruchomości Szczecin
Nieruchomości Szczecin

Kolejnym istotnym krokiem jest określenie własnych potrzeb. Kiedy już wstępnie zapoznamy się z rynkiem nieruchomości, jednocześnie uświadomimy sobie, jakim budżetem w rzeczywistości dysponujemy, to należy przyjąć optymalne kryteria, które powinny być spełniane przez mieszkanie. Nie chodzi tylko o metraż, kondygnację czy liczbę pokoi. Szczegółowe zapoznanie się z naszymi potrzebami jest niezwykle istotne. Zadajmy sobie pytanie, czy w przyszłym mieszkaniu zamieszkamy sami, a może z partnerem i dziećmi. Weźmy pod uwagę to, czy w najbliższym czasie planujemy założenie rodziny. Określmy czy lepszym dla nas rozwiązaniem jest otwarta przestrzeń, czy półotwarta. W niektórych sytuacjach ważne jest również dodatkowe pomieszczenie, w którym będzie wykonywana praca. Co ciekawe, dla niektórych właścicieli niebagatelne jest miejsce parkingowe. Jest to szczególnie ważne dla kierowców. Zwróćmy uwagę na ewentualny balkon lub taras. Jeśli skrupulatnie odpowiemy sobie na te pytanie, wówczas możemy mieć pewność, że przeglądane nieruchomości Szczecin będą spełniały nasze oczekiwania. 

Czy lokalizacja mieszkania w Szczecinie jest istotna?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to, gdzie dokładnie znajduje się nieruchomość, ma duże znaczenie jeśli chodzi o zakup mieszkania. Warto skrupulatnie zapoznać się z lokalizacją. Zastanówmy się czy chcemy mieć blisko do centrum miasta, a może zależy nam bardziej na obrzeżach. Dla części mieszkańców kluczowe znaczenie mają znajdujące się w pobliżu tereny zielone i obszary rekreacyjne – mowa chociażby o parkach, placach zabaw, boiskach. Skupmy się też na infrastrukturze handlowo-usługowej, jak również na usytuowaniu w pobliżu edukacyjnych placówek. Niemniej istotna jest dobra komunikacja miejska – przystanki, autobusy, pobliskie tramwaje, pociągi. Warto mieć świadomość tego, że bliskość infrastruktury handlowo-usługowej, terenów zielonych czy też komunikacji często jest związane bezpośrednio z tym czy mieszkanie jest położone w centrum miasta, a może na jego obrzeżach. Dlatego też przeanalizujmy obie lokalizacje pod kątem potencjalnych zalet i wad. 

 

Co warto wiedzieć na temat umowy przedwstępnej? 

Zanim zawrzemy z deweloperem właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, w pierwszej kolejności powinniśmy zabiegać o podpisanie umowy przedwstępnej. Jej głównym celem jest umożliwienie obu stronom przygotowania się do zawarcia przyrzeczonego dokumentu. Warto mieć świadomość tego, że umowa przedwstępna nie musi mieć formy aktu notarialnego. Pamiętajmy o zawarciu niezbędnych elementów, które w umowie przedwstępnej kupna/sprzedaży nieruchomości Szczecin są obligatoryjne. Mowa o konkretnej kwocie brutto, dokładnych danych personalnych obu stron. Niemniej istotne są zapisy dotyczące dokładnych terminów przekazania kluczy. Po podpisaniu umowy przedwstępnej możemy przystąpić po pewnym czasie do umowy właściwej. Ten krok odbywa się wtedy, gdy mamy pewność co do tego, że uda nam się uzyskać kredyt, dzięki któremu sfinalizujemy transakcję. Zwracając uwagę na aspekty, o których wspomnieliśmy we wpisie, nabywca może mieć pewność, że nabędzie optymalne mieszkanie.