Pamięć RAM – istotny składnik komputera – komputer stacjonarny, choć już mniej popularny od laptopa, wciąż jest jednym z najważniejszych urządzeń domowych. Służy nam jako narzędzie pracy, przy jego pomocy zdobywamy wiedzę i informację o świecie, ponadto sprawdza się w czasie relaksu i odpoczynku. Użytkownicy pecetów cenią  sobie jakość, jeśli decydujesz się na zakup komputera stacjonarnego, to chcesz żeby był on szybszy od laptopa, który jest bardzo wygodny, ale nie podoła nowym grą, czy specjalistycznym programom.

Pamięć RAM – niedoceniany szczegół

W skład komputera wchodzi kilka podzespołów bazowych. Wybierając konfigurację zazwyczaj wychodzimy od płyty głównej, która jest korpusem naszej maszyny. Następnie dobieramy członki – procesor, kartę graficzną, dysk twardy i zazwyczaj na końcu pamięć RAM. Nie będę teraz wchodził w spór o to, jaki komponent komputera jest tym najważniejszym. Skupię się na faktach, a fakt jest taki, że komputer to całość i wszystkie podzespoły muszą być dobrane w taki sposób. żeby stworzyć dobrze zgrany zespół. Wybierając procesor z najwyższej półki, a pozostałe części z sektora budżetowego, strzelimy sobie sami w stopę, ponieważ będzie on osiągał tylko część swojej mocy obliczeniowej. Identyczna sytuacja wystąpi wtedy, gdy dobierzemy niewłaściwe kości pamięci.

Charakterystyka pamięci RAM

Pamięć RAM - istotny składnik komputera
Pamięć RAM – istotny składnik komputera

Gdy uruchamiamy jakikolwiek program, procesor wydaje polecenia ściągnięcia go z dysku. Do ich przetworzenia potrzebuje pamięci roboczej, tu zaczyna się rola pamięci RAM. Na rynku istnieje kilka rodzajów pamięci. Najpopularniejsze są DDR3 i najnowsze DDR4. Pamięci różnią się od siebie pojemnością, częstotliwością pracy i opóźnieniem. Na rynku dostępne są pamięci o pojemnościach od 2 do 32 GB w jednej kości. Oczywiście istnieje możliwość zamocowanie większej ich ilości, ale ogranicza nas w tym liczba slotów oraz maksymalna obsługiwana pojemność płyty głównej. Zazwyczaj płyty główne posiadają od 2 do 4 slotów na kości RAM, a obsługują od 8 do 128 GB.  Częstotliwość pracy wpływa na szybkość wykonywania obliczeń przez procesor. Im większa częstotliwość, tym lepsze osiągi. Zegary starszych pamięci DDR3 osiągają częstotliwości od 800 do 2133 MHz, natomiast najnowszy typ DDR4 nawet do 4266 MHz. Opóźnienie jest kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Jest to czas pomiędzy wysłaniem żądania, a odczytem informacji. Oczywiście im niższe opóźnienie, tym pamięci będą działać szybciej.

Pamięci RAM sprzedaż

Rozstrzał cenowy pamięci jest bardzo duży. Ceny w sklepach internetowych wahają się od 50 zł nawet do kilku tysięcy. Najtańszym typem pamięci na rynku jest DDR3. Jak wyżej wspomniałem ma on niższą częstotliwość taktowania, ale nieco mniejsze opóźnienia od DDR4. Atrakcyjna cena i wciąż zadowalające osiągi sprawiają, że cieszy się on dużą popularnością wśród klientów szukających podzespołów do komputera budżetowego. DDR3 świetnie sprawdza się w komputerach biurowych, czy zwykłych domowych pecetów. Zestaw dwóch kości o pojemnościach po 4GB i częstotliwości 1600 MHz w pełni wystarcza komputerowi, który nie będzie pracował pod dużym obciążeniem. Cena tego zestawu nie powinna przekroczyć 200zł. Niestety nowy płyty główne nie wspierają już tego standardu. Jeśli chcemy wyposażyć swój sprzęt w procesor najnowszej generacji, to musimy zainwestować w pamięci DDR4. Najnowszy standard pamięci RAM charakteryzuje się wysoką częstotliwością i niższym napięciem. Jeśli chcemy cieszyć się najlepszą jakością i sprostać wymaganiom najnowszych gier i programów, jest to optymalny wybór. Zestaw 12GB pamięci DDR4, to absolutna podstawa, jeśli chcemy mierzyć się z wymaganiami współczesnych technologii. Po ostatnich obniżkach cen DDR4, jego cena nie powinna przekroczyć 300 zł.

Jaki RAM wybrać?

Rynek pamięci RAM, jak zresztą cała branża elektroniczna, uległ wysokiej specjalizacji. Dostępne są pamięci przeznaczone dla graczy, pamięci RAM umożliwiające podkręcanie, z myślą o komputerach serwerowych , jak i standardowe kości o uniwersalnym przeznaczeniu. Wszystko zależy od preferencji kupującego, ale powtórzę to jeszcze raz – RAM musi być dobrany do innych podzespołów. Jeśli chcemy mieć najnowszy procesor z mocną kartą, to żeby wydobyć z nich wysokie pokłady energii, musimy kupić RAM z najwyższej półki. Dobrze, kupić najlepszy RAM, ale jakiego producenta? Na rynku jest wielu producentów pamięci, do największych należą między innymi -Kingston, Goodram, Corsair, Patriot, GeIL, G. Skil, ADATA, Hewlett-Packard (HP ), Integral. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Topowi producenci oferują towary z różnych półek cenowych. W ofercie każdego z nich znajdziemy kości do komputerów biurowych, domowych, czy gamingowych, zarówno tańsze, jak i te najwyższej jakości.

Pamięć RAM nie jest tylko dodatkiem do komputera. Wybór odpowiedniej pamięci jest tak samo ważny, jak wybór procesora, karty graficznej, czy dysku twardego i należy się nad nim równie poważnie zastanowić. Właściwe zestawie wszystkich wspornikach wyżej parametrów i dobór ich do pozostałych podzespołów bazowych komputera jest kluczem do jego szybkiego i bezproblemowego działania.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski