Płytki ceramiczne – kiedy remontujemy dom lub mieszkanie, ewentualnie kiedy wykańczamy dom po budowie, bardzo często mamy niemal zawroty głowy związane z tym, jak duży wybór materiałów wykończeniowych mamy. W związku z tym często boimy się, że podejmiemy złą decyzję, która nie da zamierzonego efektu, a dodatkowo może nas sporo kosztować.
Jakość
Kiedy zabieramy się za remont lub wykończenie, nie powinniśmy przede wszystkim patrzeć na cenę wybieranych materiałów. Niezależnie od tego, czy będą to farby, panele czy płytki ceramiczne, musimy zadać sobie pytanie, nie ile zaoszczędzimy na kupnie najtańszych, ale na jakie nas stać. Jeśli idzie o design np. płytek ceramicznych, to obecnie nawet te najtańsze płytki mogą się całkiem nam podobać https://ceramixplytki.pl/6-podlogowe, ale jakościowo są one sporo słabsze niż te z wyższej półki, a to przekłada się później na problemy, jakie mogą z tego wynikać.
Co na podłogę?
Urządzenie podłogi pochłania bardzo sporo z budżetu przeznaczonego na wykończenie, dlatego bardzo często pojawiają się pytania odnośnie do tego, czym ją wykończyć. Do niedawna mieliśmy dwie główne opcje, czyli albo płytki ceramiczne, albo panele podłogowe. Czasem do tego wyboru dochodziły wykładziny (zarówno te z PCV, jak i dywanowe), ale z czasem straciły one na znaczeniu. Obecnie mocno na rynku zaznacza się również nowy produkt, a mianowicie panele PCV. Co zatem wybrać panele, płytki ceramiczne czy panele PCV?
Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wilgocią lub koniecznością częstego sprzątania „na mokro” powinniśmy postawić na płytki ceramiczne. Płytki ceramiczne po prostu lepiej znoszą obecność wilgoci – są właściwie na nią niewrażliwe. Dodatkowo ich twardość sprawia, że są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, które zawsze zaczną się pojawiać, kiedy będziemy powierzchnie często sprzątać. W pomieszczeniach, w których stawiamy na bardziej „przytulne” wykończenie powinniśmy postawić na panele podłogowe, a czasem na wykładziny dywanowe.
Pozostaje temat paneli PCV. Panele PCV są niejako kompromisem pomiędzy użytecznością a ceną. Nie dadzą one nam takiej wygody jak panele, jednocześnie nie zabezpieczą nam podłogi czy ścian przed wilgocią jak płytki ceramiczne. Są jednak tanie i zabezpieczają przed wilgocią lepiej niż farba i panele, dodatkowo w salonie sprawdzą się lepiej niż płytki ceramiczne. Wizualnie są całkiem ładne, Mogą imitować zarówno panele podłogowe, jak i płytki ceramiczne czy kamień.
Farby
Farby to temat rzeka, ale dobrze jest i nad nimi się pochylić. Przez jakiś czas farby były w odwrocie, a w Polsce przynajmniej prym wiodły tapety. Wynikało to z tego faktu, że przede wszystkim tapety w latach 90-tych stały się powszechne i oferowały zdecydowanie więcej opcji. Farby w tym samym czasie nie były zaawansowane technologicznie, oferta barwna była uboga, a samo ich aplikowanie mało wygodne (dominowały farby emulsyjne, których używanie wymagało nanoszenia wielu warstw). Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Tapety są wykorzystywane przeważnie jako dodatkowy element dekoracyjny, farby w 90% wypadków stanowią podstawę wykończenia ścian.
Wpływ na to ma przede wszystkim zmiana gustu Polaków. Wolimy jednolite kolory zamiast pstrokatych powierzchni. Dodatkowo farby mają obecnie olbrzymią paletę barw do wyboru. Technologia, jaka do produkcji farb jest używana, również nie jest bez znaczenia. Farba może mieć przede wszystkim różne wykończenie od pełnego matowego po satynowy. Dodatkowo farby mogą być dedykowane np. do łazienki lub kuchni. Takie farby mają dodatki przeciwgrzybiczne i wzmacniające odporność na wilgoć.
Wykończenie
Oprócz samego zakupu odpowiednich materiałów nie można zapomnieć o fachowym wykończeniu. Fachowe wykończenie w niektórych wypadkach jest często ważniejsze od zakupienia samego materiału. Płytki ceramiczne z niskiej półki mogą być dość trwałe, jeśli fachowo zostaną położone. https://ceramixplytki.pl/9-zewnetrzne. Bez fachowego położenia będą szybko pękać. Zasada jest mniej więcej taka, że im tańszy materiał zakupimy, tym bardziej trzeba się postarać podczas jego instalowania.
Design
Wybór konkretnego modelu czy zestawu powinien być poprzedzony dość dogłębnymi przemyśleniami. Chodzi głównie o to, że jeśli nawet coś się nam spodoba w sklepie, to niekoniecznie będzie musiało to współgrać z kolorem ścian, czy innymi elementami wykończenia. Ma to oczywiście swoje znaczenie takie, że na remont czy wykończenie wykładamy duże pieniądze i warto zadbać o to, aby końcowy efekt nam się podobał. Im większa kwota inwestycji, tym bardziej zasadne staje się zatrudnienie projektanta wnętrz. Projektant oprócz doświadczenia ma również narzędzia, takie jak programy do wizualizacji komputerowej, dzięki którym pozwoli nam zobaczyć projekt planowanego wykończenia. Dzięki temu nie wydając nawet złotówki na materiały, możemy wyrobić sobie zdanie na temat przynajmniej kilku wariantów. Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia również należy do bardzo ważnych spraw. Bez dobrego oświetlenia, nawet najlepsze płytki ceramiczne lub farby, będą wyglądały po prostu źle i nieciekawie. Projektant może również taki projekt dla nas zrobić.
Ceramix płytki ceramiczne |
Andrzeja Struga 3 |
70-784 Szczecin |
730 730 143 |
ceramixplytki.pl |