Pomoc w ogrodzie – pilarki łańcuchowe to uniwersalne narzędzia, z których korzysta się najczęściej w ogrodzie do przycinania gałęzi, rozdrabniania powalonych drzew, przygotowywania opału do kominka czy też przycinania żywopłotu. Dzięki swojej prostej budowie i nieskomplikowanej obsłudze jest chętnie wybierana przez wiele osób, które lubią spędzać czas na pracach w ogrodzie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki?

Po co Ci pilarka łańcuchowa?

Kluczową kwestią przy wyborze pilarki jest jej przyszłe zastosowanie. Przewidując duże obciążenie maszyny, musisz zagwarantować dużą moc. Natomiast, jeśli planujesz lżejsze prace, ale zajmujące więcej czasu to warto postawić na sprzęt lżejszy i prostszy w obsłudze. Dzięki czemu samo zajęcie będzie mniej męczące. Producenci pilarek łańcuchowych oferują trzy podstawowe rodzaje pilarek: spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem zasilania – pilarki spalinowe napędzane są na paliwo, pilarki elektryczne działają po podłączeniu do prądu a akumulatorowe napędzane są za pomocą wbudowanego akumulatora.

Cechy pilarek spalinowych

Pomoc w ogrodzie - pilarki łańcuchowe
Pomoc w ogrodzie – pilarki łańcuchowe

To idealne rozwiązanie do wycinki drzew w lesie i sadzie, przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych starych drzew w ogrodzie oraz cięcia pozyskanego drewna – zwłaszcza większej grubości. Jak sama nazwa wskazuje, pilarki łańcuchowe spalinowe napędzane są na paliwo. Mają wbudowane silniki dwusuwowe o pojemności skokowej od 32 do nawet 54 cm³. Pilarki przeznaczone do profesjonalnych prac drwali wyposażone są w silniki o pojemności do 118,8 cm³. Różna jest również długość prowadnicy łańcucha. W zależności od charakteru wykonywanych prac, mamy możliwość skorzystania z prowadnic o długości od 30–105 cm. W użytku domowym stosuje się przeważnie długość do 50 cm. Pilarki spalinowe są stosunkowo ciężkie, ich waga zaczyna się od około 4 kg.

Decydując się na pilarkę spalinową warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Dobrze jeśli wyłącznik zapłonu oraz dźwignia ssania są umieszczone w zasięgu ręki operatora. Najnowsze modele od najlepszych dostawców pilarek mają zintegrowaną dźwignię wyłącznika, która łączy funkcję wyłącznika, dźwigni ssania oraz blokady pół gazu. Ważne są też inne rozwiązania, których celem jest ułatwienie pracy, jak system redukujący drgania. Znacznie poprawia to komfort pracy.

Jakie wady i zalety mają pilarki łańcuchowe spalinowe?

Podstawową zaletą jest duża moc takiego urządzenia. Wysoka pojemność skokowa silnika pilarki umożliwia wykonywanie ciężkich prac, stąd pilarki spalinowe są wykorzystywane przez profesjonalnych drwali. Dodatkowo są one bardziej mobilne niż urządzenia elektryczne, do ponownego użycia wystarczy dolanie odpowiedniej ilości paliwa. Przez co są dużo bardziej wydajne i lepiej sprawdzą się  przy wielogodzinnych pracach. Wśród wad należy wymienić przede wszystkim głośną pracę, należy więc stosować odpowiedni nauszniki lub stopery. Pracując z taką maszyną wiele godzin można nabawić się problemów ze słuchem. Dodatkowo praca z takim sprzętem wymaga odpowiedniej siły, ponieważ są one stosunkowo ciężkie – waga może sięgać nawet 10 kg.

Cechy pilarek elektrycznej

Jeżeli zamierzamy używać pilarki łańcuchowej do cięcia drewna  o mniejszej grubości np. takiego, które przeznaczone jest do kominka warto przejrzeć ofertę elektrycznych pilarek łańcuchowych. Świetnie sprawdzą się ona przy wykonywaniu nieskomplikowanych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie czy też przy prostych pracach ciesielskich. Główną cechą tych urządzeń jest lekka waga przez co są wygodne w użyciu i nie wymagają wielu czynności obsługowych. Przy tym są dużo cichsze niż pilarki spalinowe, co sprawia, że praca nimi jest mniej szkodliwa dla ludzkiego słuchu. Ważnym argumentem dla wielu ogrodników jest fakt, że elektryczne pilarki łańcuchowe nie produkują spalin przez co są dużo bardziej przyjazne środowisku niż ich spalinowe odpowiedniki. Dodatkowo można je używać także w pomieszczeniach zamkniętych. Jak nazwa wskazuje, pilarki elektryczne do działania potrzebują prądu elektrycznego. To ich największe ograniczenie. Podczas wykonywania prac konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do źródła zasilania o napięciu 230V czyli gniazdka elektrycznego. Jeśli więc nie masz zamontowanych specjalnych gniazd zewnętrznych w ogrodzie wykonywanie jakichkolwiek prac wymagało będzie użycia przedłużaczy.

Jakie wady i zalety mają pilarki łańcuchowe elektryczne?

Elektryczna pilarka łańcuchowa to dobry wybór dla wszystkich osób, które wykonują tylko lekkie prace związane z obróbką drewna lub prace te są wykonywane jedynie sporadycznie. Jest to idealna alternatywa dla siekierek i piłek ręcznych, dzięki której praca stanie się przyjemniejsza. To właśnie łatwa obsługa jest największą zaletą tych urządzeń. Jeśli dodamy do tego niską wagę i cichą pracę, otrzymujemy idealne narzędzie do wykonywania prostych zadań ogrodowych, ale nie tylko. Pilarki elektryczne można z powodzeniem używać także w pomieszczeniu. Jedyną wadą tych urządzeń jest stosunkowo mała moc, która może uniemożliwić wykonywanie wielu prac.

czeski duński holenderski angielski niemiecki