Praca za granicą – zanim spakujemy walizkę i wyruszymy do pracy za granicą, skorzystajmy z poniższych rad. Dzięki nim szybciej znajdziemy pracę.

Wybierzmy swoje wymarzone miasto

Być może znamy już swoje miejsce docelowe, ale jeśli nie, zastanów się, o którym miejscu marzysz. Znajomość języków obcych jest naturalnym pierwszym krokiem, ale jeśli chcemy zgłosić bezpośrednio do pracy w innym kraju, zadajmy sobie pytanie o posiadane umiejętności i doświadczenie, które mogą być atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy. Są pewne branże, w których nasza wiedza może być doceniona przez mieszkańców danego kraju.

Międzynarodowe rynki pracy

Warto być na bieżąco, jeśli chodzi o sytuację na międzynarodowym rynku pracy. Zacznijmy śledzić międzynarodowe wiadomości, aby zobaczyć, jacy pracownicy są obecnie najbardziej poszukiwani. Zwróćmy uwagę na trendy na rynku pracy w danym kraju. Pracownicy ze Wschodu również powinni zwrócić na to uwagę.

Międzynarodowe poszukiwanie pracy

Po zawężeniu kraju lub regionu, zacznijmy szukać ofert na międzynarodowych stronach internetowych o pracę. Możemy spojrzeć na konkretne strony zagraniczne. Po znalezieniu firmy, dla której chcemy pracować, sprawdźmy jakie są opinie na jej temat. Niektóre firmy lub agencje pomagają nam w zorganizowaniu wizy, sporządzeniu listy kosztów i załatwieniu spraw, związanych z logistyką i podatkami. Pomogą nam w znalezieniu mieszkania, przygotowaniu planu podróży i uzyskaniu międzynarodowego prawa jazdy. Upewnijmy się, że słowa kluczowe w CV pasują do lokalnego języka. Komputery nie znajdą słów, które są błędnie napisane. Jeśli mówimy płynnie w danym języku, przetłumaczmy swoje CV w języku kraju, w którym aplikujemy. Przekonajmy swoich przyszłych pracodawców o swojej wartości. Największym wyzwaniem dla zdobycia stanowiska pracy za granicą, jest pokazanie konsultantowi ds. rekrutacji, że warto nas zatrudnić. Jeśli studiowaliśmy lub pracowaliśmy za granicą, wykorzystajmy swoje zasoby, aby zachęcić pracodawcy do naszej kandydatury. Skorzystajmy z kontaktów, które zdobyliśmy w pracy lub w szkole, a także popytajmy wśród przyjaciół i rodziny, jeśli mają jakiś kontakt z zagraniczną firmą. Dostosujmy się do swojej strefy czasowej. Jeśli szukamy pracy, bądźmy elastyczni i dopasujmy swój harmonogram. Doskonalmy swoje umiejętności na Skype. Rozmowy kwalifikacyjne są coraz częściej przeprowadzane za pośrednictwem Skype. Koniecznie przetestujmy wcześniej kamerkę internetową i mikrofonu. Używajmy neutralnego tła i postarajmy się, aby szczegóły były dopracowane, bez względu na porę dnia i nocy. Jeśli mówimy płynnie w danym języku, przygotujmy się do tego, abyśmy mogli to udowodnić. Konsultant ds. rekrutacji może poprosić nie tylko o rozmowę w danym języku, ale również o zdanie testu językowego. Bądźmy na to przygotowani.

Pora poszukiwania pracy

Zaplanujmy w danym dniu ustalone godziny, aby zająć się poszukiwaniem pracy i róbmy to codziennie. Kiedy coś robimy regularnie, staje się to nawykiem. Powinniśmy podejść do tego konsekwentnie, ale i z właściwymi emocjami. Poszukiwanie pracy jest pracą.

Kolejne wskazówki w poszukiwaniu pracy

Praca za granicą
Praca za granicą

Kluczem do udanego poszukiwania pracy jest planowanie z wyprzedzeniem. Najpierw zastanówmy się, czy szukamy nowej pracy w danej branży czy chcemy zmienić całkowicie branżę. Następnie skoncentrujmy się na branżach i firmach, które będą dobrze pasować do nas kulturowo. Upewnijmy się, że wynagrodzenie i świadczenia odpowiadają naszym potrzebom. Choć może się to na początku wydawać sprzeczne z naszą intuicją, aby zawęzić, a nie rozszerzyć wyszukiwanie, największy sukces może odnieść, gdy ukierunkujemy się tylko ściśle na miejsca pracy i branży, które nas naprawdę interesują. Kiedy jesteśmy na czymś skoncentrowani, stajemy się lepiej skoncentrowani. Może skrócić listę pracodawców, którzy nas interesują i lepiej pokazać swoje umiejętności. Stwórzmy szablony wiadomości e-mail, które będziemy wysyłać potencjalnym pracodawcom, swojej sieci konsultantów ds. rekrutacji i innym osobom, które mogą nas wesprzeć w poszukiwaniu zatrudnienia. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu i nie musimy za każdym razem tworzyć wiadomości e-mail z taką samą treścią. Możemy też na bieżąco notować, co robiliśmy, aby znaleźć zatrudnienie. Możemy zapisać z kim się spotkaliśmy, jakie mamy dalsze plany i co będziemy robić w przyszłości. Wiele osób używa arkusza kalkulacyjnego, ale możemy też skorzystać z innych narzędzi. Uważajmy na siebie i inne osoby, które są odpowiedzialne za wsparcie nas w znalezieniu zatrudnienia. Wykonujmy określone zadania i działania, aby znaleźć pracę. Możemy zaangażować się w grupę dla bezrobotnych i grupę biznesową lub sami ją uruchomić. Dzięki temu możemy uniknąć błędnych kroków. Zaangażujmy się w działalność profesjonalnych organizacji, dzięki czemu możemy nawiązywać kontakty z wieloma osobami z branży. Bierzmy udział w konferencjach i udzielajmy się jako wolontariusz. Kluczem jest znaleźć się wśród osób, które mogą nam pomóc w znalezieniu pracy. Nawiązujmy kontakt z jak największą liczbą osób, które mogą nas wesprzeć.

czeski duński holenderski angielski niemiecki szwedzki