Sodowanie drewna – jaki kompresor? Sodowanie jest znakomitym sposobem na oczyszczanie i doprowadzanie do porządku wielu powierzchni, w tym także drewna. Jednak aby mogło przebiegać sprawnie i bez zakłóceń, potrzebny jest odpowiedni kompresor.

Czym jest sodowanie?

Sodowanie jest jedną z wielu dostępnych metod czyszczenia rożnych powierzchni. Zaletą sodowania jest jednak to, że dzięki specyfice tej metody czyszczona powierzchnia nie ulega uszkodzeniom. Zasada, na jakiej opiera się sodowanie podobna jest do innej powszechnie znanej metody – czyli piaskowania. Jednak drobinki piasku są mimo wszystko dosyć duże i ostre, bywa więc, że potrafią uszkodzić czyszczoną powierzchnię, na przykład przyczyniając się do jej nadmiernego ścierania.

Inaczej jest w przypadku sodowania. Tutaj, jak sama nazwa wskazuje, czyściwem jest czysta soda. Drobinki sody są niesamowicie małe, a do tego bardzo miękkie. Dzięki temu uderzając w powierzchnię nawet pod bardzo dużym ciśnieniem nie niszczą jej.

Na czym polega sodowanie?

Trzeba bowiem powiedzieć, że właśnie na tym polega sodowanie – chodzi tutaj o skierowanie na czyszczoną powierzchnię strumienia sody wyrzucanego z urządzenia pod bardzo dużym ciśnieniem. To właśnie ów strumień usuwa z zabrudzonych powierzchnie wszelkie zabrudzenia takie jak plamy, tłuszcz, klej, rośliny typu mchy czy porosty.

Sodowanie na sucho

Wielką zaletą sodowania jest to, że można przeprowadzić je bez użycia wody. Oznacza to, że strumień sody wyrzucany jest z urządzenia nie wraz z wodą, ale po prostu z powietrzem. Dzięki temu za pomocą sodowania możemy czyścić także powierzchnie, które nie powinny mieć w trakcie sprzątania długotrwałego kontaktu z wodą, takie jak cement, karoserie czy drewno.

Czy można sodować drewno?

Dzięki swoim specyficznym właściwościom soda nadaje się wyjątkowo dobrze do czyszczenia powierzchni drewnianych. Dzieję się tak między innymi dlatego, że drewno jest surowcem naturalnym, a więc ma zmienną strukturę. Fragmenty drewnianej ściany czy stołu mogą być miękkie, podczas gdy inne będą twarde. Łatwo przez to uszkodzić czyszczoną powierzchnię, jeśli wybierzemy tradycyjne sposoby, takie jak twarda szczotka. Nie ma natomiast takiego ryzyka w przypadku sodowania.

Sodowanie drewna - jaki kompresor?
Sodowanie drewna – jaki kompresor?

Innym ważnym aspektem jest to, że drewno często będzie miało na swojej powierzchni przeróżne drobne nierówności, szczeliny, pęknięcia. Nie sposób jest je dokładnie oczyścić szczotką czy nawet wodą. Bez problemu natomiast posprzątamy je przy użyciu sodowania. Wyrzucana pod dużym ciśnieniem soda dostanie się do każdego zakamarka i błyskawicznie usunie z nich wszelkie zebrane przez lata zabrudzenia. Jest to wielka zaleta zwłaszcza w przypadku mebli, które mają wiele szczelin ze względu na swój kształt lub obecność ozdobnych rzeźbień.

Jako że sodę stosować można bez użycia wody, jest ona szczególnie dobra zarówno dla drewna, jak i dla osoby z drewnem pracującej. Na drewnianej powierzchni nie pozostawia przetarć, przebarwień, nie powoduje też namakania, które prowadzić może od niszczenia i odkształcania. Jako że drewno pozostawia zupełnie suche i czyste, zaraz po zakończeniu sodowania można przystąpić do dalszych prac – na przykład malowania lub lakierowania. Nie ma potrzeby by czekać, aż drewno wyschnie, co niepotrzebnie wydłuża pracę z drewnem.

Jaki kompresor wybrać?

Jednak żeby sodowanie przebiegło sprawnie i spełniało swoje zadanie potrzebujemy odpowiedniego kompresora.

Co to jest kompresor?

Kompresor jest maszyną, która ma za zadanie podwyższenie ciśnienia gazu lub cieczy. W przypadku sodowania zazwyczaj będzie to po prostu powietrze. Kompresor spręża je, aby następnie móc wyrzucić je pod dużym ciśnieniem wraz z sodą. W ten właśnie sposób uzyskujemy nasz ulubiony sposób czyszczenia drewna, czyli sodowanie.

Jaki kompresor do sodowania drewna?

Kompresor do sodowania drewna musi być przede wszystkim bardzo wydajny. To pierwsza cecha, na której musimy się skupić wybierając odpowiedni sprzęt. Nawet wysokość ciśnienia nie jest tak ważna jak wydajność właśnie. Dzieje się tak dlatego, że sodowanie każdej czyszczonej powierzchni wymaga bardzo intensywnych przepływów powietrza i ciągłej, jednostajnej pracy. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć kompresora o wystarczająco dużej wydajności, to możemy podwyższyć ją przerabiając nieco sprzęt. Do takich korzystnych dla tego parametru przeróbek należy na przykład zmniejszanie wielkości dyszy, przez którą wyrzucane jest sprężone powietrze zmieszane z naszą sodą.

Zwrócić także należy uwagę na ciśnienie. Aby sodowanie przebiegało sprawnie niejednokrotnie potrzebować będziemy kompresora, który pozwoli nam na uzyskanie bardzo dużego ciśnienia. Różne powierzchnie i różne zabrudzenia wymagać będą sodowania przy użyciu innych ustawień. Lepiej jest więc kupić kompresor o bardzo dużej mocy i po prostu ją zmniejszać w razie potrzeby, niż gdyby tej mocy miało nam zabraknąć. Nie warto jednak kupować kompresora osiągającego ciśnienie wyższe niż 8 bar, ani o wydajności wyższej niż 5 metrów sześciennych na minutę. Przy użyciu kompresora o takiej mocy będziemy w stanie sodować nawet naprawdę duże zabrudzenia, a do większości z nich wystarczy moc dużo mniejsza. Drewno soduje się przy pomocy ciśnienia pomiędzy 6 a 8 barów.