Co muszę wiedzieć, aby bezpiecznie przewieźć samochód na przyczepie? Transport aut lawetą to coraz bardziej popularne rozwiązanie, na przykład gdy chcemy sprowadzić auta z zagranicy lub holować uszkodzone auta. Co warto wiedzieć o bezpiecznym przewożeniu samochodu na przyczepie?

Holowanie

Transport aut lawetą
Transport aut lawetą

Przyczepy, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do transportu samochodów i innego typu pojazdów w wyznaczone miejsce. Jest to szczególnie przydatne, gdy samochód uległ wypadkowi, jest poważnie uszkodzony, nie może brać udziału w ruchu drogowym lub jest całkowicie rozbity. W takim przypadku można go przetransportować w miejsce wybrane przez jego właściciela (np. mechanika). Przyczepy są często wykorzystywane przez pomoc drogową, ponieważ jest to szeroko stosowane w holowaniu. Gdy firma pomocy drogowej ma w swojej flocie przyczepę z wyciągarką, służy ona również w wielu innych sytuacjach. Wykorzystywany jest np. gdy konieczne jest uratowanie pojazdu z rowu lub ustawienie przewróconego samochodu we właściwej pozycji. Przyczepy są również pomocne przy przewożeniu nowych samochodów, np. aut sprowadzonych z zagranicy. Należy jednak pamiętać, że przed transportem pojazdu należy go odpowiednio zabezpieczyć. Przewożony pojazd nie może narażać innych użytkowników drogi, gdyż niezabezpieczony pojazd może opuścić przyczepę podczas jazdy. Do ochrony samochodu stosuje się specjalne pasy bezpieczeństwa, które mocuje się do każdego koła samochodu. Zamiast tego umieszczasz kliny pod kołami. Prawidłowy montaż auta na przyczepie to najważniejsza kwestia w zapewnieniu bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekroczyć masy ciągnika.

Profesjonalny transport sprzętu

Firmy pomocy drogowe https://www.readyrent.pl/pomoc-drogowa-szczecin.html mogą również wykorzystywać przyczepy do przewozu różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu. Możesz użyć przyczepy do holowania przyczepy kempingowej, takiej jak przyczepa kempingowa. Takie przyczepy są zbliżone rozmiarami do samochodu, więc mają podobną wagę i są zabezpieczone tak samo jak inne pojazdy. Wózki widłowe mogą być również transportowane na przyczepach. Jednak ich umiejscowienie na autostradzie może być nieco problematyczne. Wiele pojazdów specjalnego przeznaczenia można przewozić na przyczepie, ale w tym transporcie należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Ładunek powinien być starannie zabezpieczony, a wszystkie jego elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla innych użytkowników drogi.

Jaka jest różnica między lawetą a autolawetą?

Powinieneś także znać podstawową różnicę między lawetą a autolawetą. To nie jest ta sama koncepcja, na jaką się wydaje. Laweta jest to przyczepa, na której mocuje się auto. Przyczepa jest połączeniem kokpitu sterowniczego i przyczepy. Chcąc jak najlepiej sterować swoim samochodem, warto wybrać przyczepę. Autolaweta jest bardzo zwrotna, a korzystanie z niej znacznie zmniejsza ryzyko zarysowania lakieru, uszkodzenia samochodu czy jakichkolwiek zarysowań.

O czym należy pamiętać przed zamontowaniem samochodu na przyczepie?

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że z prawem jazdy klasy B możemy jeździć pojazdami o masie całkowitej do 3,5 tony. Jeśli waga brutto jest większa, musisz mieć prawo jazdy klasy C. Dlatego przed załadowaniem na naczepę należy sprawdzić wagę obu pojazdów i ciężarówek, które będą znajdować się w kokpicie naczepy. Możemy spodziewać się częstych kontroli pojazdów o masie do 3,5 tony, zwłaszcza na granicy. Takie kontrole będą skutkowały zatrzymaniem świadectw rejestracji i wydaniem grzywien i cytowań PRD, jeśli waga zostanie przekroczona. Martwią się o stwarzanie zagrożenia drogowego. Za przewiezienie większej liczby pasażerów niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym, korzystanie z pojazdu w sposób zagrażający osobom znajdującym się wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu, pomimo prowadzenia pojazdu, zostaniemy ukarani mandatami. Pojazd nie może się poruszać, dane dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu są niespójne.

Jak przymocować samochód do przyczepy?

Aby prawidłowo i bezpiecznie zamontować pojazd na przyczepie, należy odpowiednio wyważyć przewożony ładunek. Ciągnięty pojazd należy umieszczać na przyczepie powoli i płynnie. Samochód powinien być bezpiecznie zamocowany, aby nie ześlizgnął się, nie przewrócił przyczepy lub nie zderzył się z częścią kokpitu. Po pierwsze ładunek musi być bezpieczny, a przyczepa, podobnie jak przyczepa, musi mieć włączone światła awaryjne. Kierowcy lawet powinni również nosić kamizelki odblaskowe, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Warto też pamiętać o aktywacji sygnalizacji świetlnej tzw. beacon w przyczepie.

READYrent wynajem busów
Europejska 17
71-069 Szczecin
539 445 566
www.readyrent.pl