Wiązary dachowe jakie drewno – drewniane wiązary dachowe wykonane z suszonego drewna, wytrzymają obciążenie wiatrem i ciężar pokrycia dachowego. Przy obliczaniu pod uwagę brana jest grubość warstwy pokrycia dachowego, obecność izolacji i kąt nachylenia dachu. Zamawiając prefabrykowane wiązary dachowe z drewna można mieć pewność otrzymania wysokiej jakości materiału, ponieważ pochodzi z wyselekcjonowanego drewna iglastego.

Wiązary dachowe – jakie drewno wykorzystywane jest do produkcji?

Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystywane jest drewno iglaste które cechuje się sprawdzonymi właściwościami budowlanymi. Najczęściej to sosna i świerk, rzadziej modrzew i jodła. Zdarza się, że do wykonania wiązarów dachowych wykorzystywane jest drewno pochodzące ze Skandynawii. Wysoką jakość zawdzięcza wyjątkowym warunkom: chłodny klimat powoduje, że świerki i sosny uzyskują niski roczny przyrost, co korzystnie wypływa na ich strukturę, wysoką gęstość usłojenia. A to przekłada się większą twardość i wytrzymałość drewna.

Drewno konstrukcyjne do produkcji wiązarów dachowych

Właściwości drewna konstrukcyjnego pozwalają na jego długotrwałe wykorzystanie w budowie budynków, zwłaszcza przy budowie wiązarów dachowych. Aby możliwe było ich wykonanie drewno musi posiadać odpowiednie właściwości. Należą do nich wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, twardość, wystarczająca wilgotność oraz brak widocznych wad, takich jak sęki.

Drewno na wiązary dachowe:

  • Sosna to najpopularniejszy gatunek drewna w budownictwie. Po wysuszeniu w odpowiednich warunkach nie wypacza się.
  • Świerk zajmuje drugie miejsce wśród drzew iglastych na wiązary dachowe. Wymaga dokładnego wysuszenia, a także złożonej impregnacji w przypadku stosowania na zewnątrz.
  • Modrzew ma najwyższą twardość, dlatego jest doskonałym materiałem budowlanym. Dzięki dużej zawartości żywicy jest odporny na wilgoć i wodę.
  • Jodła zawiera mniejszą ilość żywic, dlatego przed wystawieniem na działanie warunków zewnętrznych należy je zaimpregnować w celu ochrony przed wilgocią.

Jak przygotowywane jest drewno na wiązary dachowe?

Drewno iglaste uznane za najlepsze do produkcji wiązarów dachowych przechodzi odpowiednią obróbkę suszenia termicznego. Wybierane jest tylko drewno zdrowe z niewielką ilością sęków, dlatego posiada dobre właściwości i jest odpowiednie do wykonania wiązarów. Ludzie cenią sobie naturalne materiały przy budowie domu, ponieważ mają one dobry wpływ na organizm, ponadto pełnią funkcję izolatora. Dlaczego właśnie drewno do produkcji wiązarów dachowych? Ponieważ jest lżejsze od żelbetonu czy stali i jest konkurencyjne jako materiał konstrukcyjny który przenosi duże obciążenia.

Wiązary dachowe z drewna suszonego komorowo

Drewno iglaste posiada sporą gęstość, ale doskonale nadaje się do obróbki. Aby stworzyć stabilny szkielet konstrukcyjny trzeba je poddać suszeniu komórkowemu. Takie działanie poprawia trwałość wiązarów dachowych. Prawidłowa wilgotność drewna (15-18%) powoduje, że ono nie pęka, jest mniej podatne na tworzenie się pleśni, grzybów, szkodników.

Wiązary dachowe jakie drewno
Wiązary dachowe jakie drewno

Decydując się na zakup tradycyjnej tarcicy to znaczy wiązarów wykonywanych na placu budowy, trzeba mieć świadomość, że zostanie dostarczony materiał, na który oddziaływały warunki atmosferyczne i może być mokry. Jak odróżnić drewno suszone komorowo od tarcicy? Na drewnie bez odpowiedniej obróbki termicznej będą widoczne odkształcenia, sękowiny, wygięcia, pęknięcia. Takie drewno nie trzyma geometrii przekroju, nie było też poddawane czterostronnemu struganiu.

Sprawdź koniecznie:

Drewno odpowiednio wysuszone posiada niewielką wilgotność na całym przekroju. Ponadto skutecznie wyjaławia drewno, to podczas suszenia komorowego eliminowane są insekty i zarodniki grzybów oraz pleśni. To dobre rozwiązanie, ponieważ eliminuje potrzebę impregnacji drewna przed zniszczeniem biologicznym.

Czy klasa drewna jest ważna przy produkcji wiązarów dachowych?

Co odpowiada za klasę drewna na wiązary dachowe? Klasa drewna, najbardziej właściwa to C24 zgodna z normą europejską, podającą parametry wytrzymałościowe na zginanie, rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, ściskanie wzdłuż i w poprzek włókien. Poza tym, drewno iglaste w klasie C24 charakteryzuje się znakomitą sprężystością. Aby zakwalifikować drewno do danej klasy, muszą być zbadane takie parametry jak: pęknięcia, sęki, krzywizna, zgnilizna, chodniki owadzie.

Czy warto wykonać impregnację drewna na wiązary dachowe?

Jest to opcjonalne w przypadku drewna suszonego komorowo. Jeżeli jednak ktoś chce dodatkowo zabezpieczyć materiał nie tylko przed szkodnikami, ale również przed ogniem, może pokryć drewno impregnatem, który jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.

Znaczenie procesu strugania drewna w produkcji wiązarów dachowych

Drewno poddane czterostronnemu struganiu posiada fazowane krawędzie, dzięki czemu zachowuje idealną gładkość oraz powtarzalności wymiarów. Nie jest to wykonywane dla uzyskania efektu estetycznego, ale dla większej odporności na ogień. Materiał drewniany strugany posiada niewielki udział w pożarze, co to oznacza? Otóż, płomienie ślizgają się po powierzchni drewna i po upływie długiego czasu rozpoczyna się jego trawienie. Aby zakupić drewno na wiązary dachowe najwyższej jakości trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia. Materiał na wiązary dachowe posiadający znak CE jest drewnem certyfikowanym, zgodnym z normami unijnymi. A to gwarantuje jego znakomitą jakość.