Wizyta u okulisty – w jaki sposób specjalista dobiera okulary? Na wizytę w gabinecie okulistycznym decydujemy się z reguły w momencie, kiedy stwierdzimy, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Pogarszający się wzrok, wrażliwość i ból oczu, nawracające bóle głowy – to tylko kilka z najczęściej pojawiających się symptomów świadczących o wadach wzroku.
Najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem na zniwelowanie występujących dolegliwości przy jednoczesnej poprawie widzenia jest dopasowanie odpowiednich okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych. Chcesz wiedzieć, jak wygląda pierwsza wizyta u okulisty? Zastanawiasz się w jaki sposób specjalista dobiera okulary? O tym wszystkim już za chwilę.
Okulistyka – kiedy udać się do lekarza?
O wzrok należy dbać od najmłodszych lat, rodzice małych dzieci powinni je po raz pierwszy skonsultować ze specjalistą, kiedy te skończą dwa lata. Następnie zaleca się by wizyty kontrolne przeprowadzane były w zależności od potrzeb regularnie co trzy lata. Dorośli bardzo często zaniedbują swój wzrok a do okulisty zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy muszą. Bagatelizując występujące objawy narażają się oni na znaczne pogorszenie stanu zdrowia swoich oczu. Jakie dolegliwości powinny nakłonić nas do konsultacji z lekarzem okulistą? Przede wszystkim będzie to pogorszenie się widzenia – problem z wyraźnym widzeniem z daleka lub bliska (krótkowzroczność, dalekowzroczność), jest to jeden z podstawowych symptomów wskazujących na występowanie wady wzroku. Oprócz tego osoby, u których wymagane jest zastosowanie leczenia przy pomocy okularów korekcyjnych często uskarżają się na bóle i zmęczenie oczu i głowy. Jeżeli od pewnego czasu Twój wzrok nie funkcjonuje tak jak należy to jest to sygnał do tego by czym prędzej odwiedzić gabinet okulistyczny. Wczesne zdiagnozowanie problemu jest gwarancją skuteczności podjętego leczenia.
Okulista czy optometrysta?
Problemy z wyraźnym widzeniem w większości przypadków wymagają zastosowania odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. W takich sytuacjach najczęściej decydujemy się na wizytę u okulisty, jednak czy aby na pewno jest dobry wybór? Jak się okazuje pomoc w tej sprawie oferują nie tylko okuliści, ale też i optometryści, czyli specjaliści zajmujący się przede wszystkim właściwym dopasowaniem szkieł do występującej wady wzroku. Zazwyczaj spotkać możemy ich w salonach optycznych, oferujących sprzedaż okularów korekcyjnych. Niemniej jednak pamiętajmy, o tym, że nagłe pogorszenie się widzenia świadczyć może o poważnej chorobie oczu, którą powinien zdiagnozować okulista. Lekarz po przeprowadzeniu podstawowego badania wzroku, wykluczy lub potwierdzi wstępną diagnozę, wydając jednocześnie odpowiednie zalecenia, których celem będzie szybka poprawa widzenia oraz zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwość związanych z występującą wadą wzroku.
Zastanawiasz się, jak okulista dobiera okulary swoim pacjentom? W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym specjalista wykonuje standardowe badanie wzroku polegające na podaniu kropelek, których głównym zadaniem będzie celowe i chwilowe pogorszenie się wzroku. Następnie okulista przy pomocy profesjonalnej aparatury bada gałki oczne pod kątem prawidłowości ich funkcjonowania oraz wykluczenia bądź zdiagnozowania choroby oczu. Po badaniu pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące dalszego leczenia. W większości przypadków okuliści najczęściej dokonują doboru właściwej korekcji optycznej, następnie pacjent otrzymuje receptę na zakup odpowiednich szkieł korekcyjnych, z którą powinien jak najszybciej udać się do salonu optycznego.
Jak prawidłowo dbać o wzrok?
Po wizycie w gabinecie okulistycznym i zakupie właściwe dopasowanych okularów korekcyjnych pacjenci powinni bezwzględnie przestrzegać zasad wydanych przez lekarza specjalistę. Okulary korekcyjne należy nosić codziennie, zwłaszcza w przypadku, kiedy wzrok zmuszony jest do intensywnego wysiłku, ma to miejsce zazwyczaj podczas oglądania telewizji, czytania książek czy pracy przed komputerem. Regularne noszenie okularów jest najlepszą i najskuteczniejszą ochroną przed pogłębieniem się istniejącej wady.
Oprócz przestrzegania zaleceń, należy także systematycznie udawać się na badania kontrolne do okulisty. Dlaczego? Problem z widzeniem może ulec pogorszeniu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pacjent celowo lub nieświadomie unika noszenia okularów korekcyjnych.
Co z osobami, które w dalszym ciągu cieszą się sokolim wzrokiem? Jeżeli należysz do grona tych szczęśliwców to pamiętaj o tym, by raz na rok lub dwa udać się do okulisty celem przeprowadzenia badania wzroku. Systematyczna kontrola pozwoli na wczesne zdiagnozowanie problemu a tym samym zastosowanie odpowiedniego leczenia. Bagatelizowanie problemu dotyczącego pogarszającego się widzenia bądź co gorsza zakup okularów wybranych naprędce w supermarkecie lub innym miejscu jest przyczyną późniejszego wystąpienia groźnych powikłań – znacznego osłabienia stopnia poprawnego widzenia a w skrajnych przypadkach nawet i utraty wzroku.