Wskazówki dla jeźdźców – konie są bardzo inteligentne, ale z natury bardzo nieśmiałe i mogą się łatwo przestraszyć. Skuteczna jazda konna jest połączeniem nauki odpowiednich umiejętności, a także przyswojenia zasad efektywnej pracy ze zwierzętami.

Odpowiedni sprzęt do jazdy konnej

To może być oczywiste, że nie możemy pokazać się w mini spódniczce lub sandałach plażowych. Długie spodnie i odpowiednie obuwie są niezbędne do jazdy konnej. Najlepiej wybrać buty kowbojskie lub z krótkim obcasem (nie więcej niż 1-1,5 cala), aby uniknąć ześlizgnięcia się stóp ze strzemion. Nie zakładajmy apaszek, torebek ani żadnych innych akcesoriów. Mogą się bowiem zaplątać w konia, siodła lub nawet drzewo. Musimy też zachować bezpieczeństwo. Zaleca się noszenie kasku, aby chronić głowę (na wszelki wypadek).

Przywitajmy się z koniem

Pamiętajmy, że koń jest żywym stworzeniem, a nie pojazdem, który możemy 100% kontrolować. Koń może być również nerwowy, zmęczony, a nawet przerażony, jeśli ktoś go przestraszy. Dlatego pamiętajmy o nawiązaniu dobrej relacji z koniem od samego początku. Pozdrówmy konia, wyciągnijmy rękę i podajmy mu rękę, aby poczuł nasz zapach i poczekajmy, aż dotknie nas nosem. W ten sposób dostajemy znak, że zostaliśmy pozytywnie przyjęci przez konia.

Budowanie zaufania

Jeśli jesteśmy zdenerwowani, koń to odczuwa, a może nawet być nieswój. Konie zazwyczaj są przeszkolone, by wsiadać po lewej stronie. Najprawdopodobniej nasz instruktor będzie trzymał głowę naszego konia podczas wsiadania, a jeśli tak nie będzie, poprośmy, aby trzymał konia, zanim spokojnie nie usiądziemy.

Podnieśmy lewę stopę do strzemienia, przytrzymajmy obie wodze lewą ręką i pchnijmy się prawą nogą. Postarajmy się usiąść najspokojniej w siodle, jak tylko możemy. Nie pchajmy konia rękami, bo możemy go w ten sposób zranić. Możemy położyć ręce na jego grzbiecie, ale tylko dla utrzymania równowagi.

Właściwa pozycja

Najlepszą pozycją do utrzymania kontroli nad swoim koniem jest siedzenie prosto i wysoko Należy rozluźnić plecy. Powinniśmy łagodnie trzymać cugle. Umieśćmy stopy w każdym strzemieniu i utrzymujmy równowagę. W ten sposób nie będziemy za ciężcy dla konia.

Łagodność

Nasza technika jazdy może zależeć od stylu, którego się uczymy, angielskiego lub western. Gdy jeździmy po angielsku, weźmy cugle w obie ręce. Natomiast w stylu western, chwytajmy obie cugle w jedną rękę. Bez względu na to, jaki styl wybierzemy, rozluźnijmy ramiona i nigdy nie ciągnijmy za mocno i nie zrańmy swojego konia. Nie podnośmy wodzy nad ramieniem. Pamiętajmy, by ramiona tworzyły z łokciem kąt prosty.

Aby skierować konia w lewą stronę, przesuńmy wodze w lewo tak, jakbyśmy otwierali drzwi. Jeśli chcemy poruszać się w prawo, zróbmy to samo z odpowiednią siłą. Zatrzymajmy się, delikatnie odsuńmy i odepchnijmy piętami.

Właściwe siodło

Wskazówki dla jeźdźców
Wskazówki dla jeźdźców

Musimy wybrać siodło, aby utrzymać równowagę. Jeśli czujemy się niestabilnie, spróbujmy dopasować swoją postawę, rozciągając nogi lub łagodnie trzymając wodze, ale róg siodła nie powinien być do tego użyty. Dobre siodło kupimy w najlepszym sklepie jeździeckim, które zaopatrzy nas w odpowiednie akcesoria jeździeckie.

Jeśli przyzwyczaimy się do trzymania siodła, gdy w czasie jazdy pojawi się nieoczekiwana sytuacja, jest to niebezpieczne. Możemy mieć też problem z utrzymaniem równowagi, a prawdopodobieństwo upadku będzie większe. Dlatego nigdy nie powinniśmy się przyzwyczajać do trzymania się siodła, nawet gdy jeździmy stępem. Lepiej uczyć się jeździć dobrze od samego początku niż rozwijać złe nawyki, które mogą być dla nas niebezpieczne.

Kontakt wzrokowy

Nie próbujmy patrzeć na swojego konia podczas jazdy. Zawsze patrz przed siebie. Nie możemy ignorować tego, co dzieje się przed nami. Powinniśmy patrzeć przez uszy konia. Jednak tak długo, jak patrzymy na ścieżce, trzymając prostą postawę, będziemy bezpieczni.

Koordynacja z koniem

Przede wszystkim musimy być w harmonii ze swoim koniem. Obserwujmy swoje ciało i dostosujmy ruchy swojego ciała w rytm swojego konia. Śledźmy sposób, w jaki się porusza i pozwólmy mu się kołysać z boku na bok, nie opierając się. Jeśli będziemy spięci, możemy odskoczyć, stracić równowagę i cierpieć na ból pleców. Niech koń będzie najważniejszy, Nie oznacza to, że może robić co chce, ale możemy być przywódcami, a nie dyktatorami.

Cztery typy chodu

Wyróżniamy cztery typy chodu: stęp, kłus, galop i cwał. Galopowanie i cwał nie wchodzą w grę, gdy dopiero zaczęliśmy jazdę konną. Zacznijmy od stępu. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa, tylko po to, by komuś zaimponować.

Zejście z konia

Kiedy będziemy już chcieli zejść, upewnijmy się, że koń stoi nieruchomo. Najlepiej, jeśli ktoś będzie trzymał konia. Wyciągnijmy obie stopy ze strzemion, pochylmy się do przodu, przerzućmy prawą nogę nad koniem i zeskoczmy. Tak jak podczas wsiadania, zróbmy to najpłynniej, jak tylko umiemy. Podziękujmy swojemu koniowi, dajmy mu trochę wody i marchewkę i ucieszmy się, że wróciliśmy bezpiecznie. Najprawdopodobniej nie będziemy mogli się doczekać kolejnej jazdy konnej.

Możemy się bać jazdy na koniu, szczególnie jeśli jesteśmy początkujący. Nie poddawajmy się jednak i wybierzmy dobrego instruktora. W ten sposób przyswoimy niezbędne umiejętności i wiedzę.

czeski duński holenderski angielski niemiecki