Wybieramy biuro rachunkowe dla siebie – na co powinniśmy zwrócić uwagę? Współcześnie bardzo ciężko jest samodzielnie dbać o księgowość we własnej firmie. Nie dość bowiem, że polskie prawo nie należy do najmniej skomplikowanych, to jeszcze kara za wszelkie błędy popełniane przy rozliczeniach jest zwykle sowita i konsekwentnie nakładana.

Naturalnym jest więc to, że posiadając mniejsze lub większe przedsiębiorstwo znacznie chętniej sięgamy po usługi świadczone przez biuro rachunkowe – zwłaszcza, jeśli nasz biznes rozwija się w sposób bardzo dynamiczny i po prostu nie mamy czasu na zaprzątanie swojej głowy sprawami bardziej technicznymi. Jak jednak wybrać biuro rachunkowe, które spełni nasze potrzeby? O najważniejszych elementach, na które warto zwrócić uwagę opowiemy w tym artykule.

Biuro rachunkowe – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Wybieramy biuro rachunkowe dla siebie – na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Wybieramy biuro rachunkowe dla siebie – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Proces deregulacji zawodu księgowego sprawił, że biuro rachunkowe może w dzisiejszych czasach prowadzić każdy – niezależnie od tego, czy posiada w tym doświadczenie (ale i odpowiednie wykształcenie, które do pewnego momentu stanowiło tu podstawę), czy też dopiero zaczyna, a wszystkim, co do tej pory robił w branży księgowej było rozliczanie swoich własnych PIT-ów. Wystarczy, że uzyska stosowny certyfikat ze strony Ministerstwa. Mimo wszystko, jednemu biurowi rachunkowemu daleko jest do drugiego, a wybierając to dla siebie musimy być uważni, ostrożni i – po prostu – wybredni. Zwróćmy więc uwagę na takie aspekty kolejnych podmiotów, jak:

  • doświadczenie na rynku – im bardziej doświadczone biuro rachunkowe, tym większą pewność co do niego możemy mieć. Doświadczenie to jednak nie tylko liczba (a raczej – rok założenia), ale też – a może przede wszystkim – ilość zadowolonych klientów, najlepiej tych stałych, również biznesowych. Idealna sytuacja zakłada znalezienie biura rachunkowego przez polecenie – jako że jednak nie zawsze jest taka możliwość, do określenia doświadczenia danego usługodawcy możemy posłużyć się Internetem i opiniami publikowanymi w jego obrębie;
  • elastyczność – dobre biuro rachunkowe jest w stanie elastycznie dopasować się do naszych potrzeb, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście tego, że firmy nie stoją w miejscu, a stale się rozwijają. Warto, aby podchodziło do naszych potrzeb ze zrozumieniem – pamiętajmy, aby zawczasu zapoznać się z warunkami współpracy, ale też z tym, do czego biuro się zobowiązuje. Liczy się tez jego podejście. Sztywne trzymanie się cennika i zakresu usług może sugerować, że mamy do czynienia z nie do końca elastycznym podmiotem;
  • aktualność względem wiedzy – współczesna księgowość musi borykać się z mnóstwem różnych spraw, które są swoistymi nowościami. Wystarczy wspomnieć o wzroście znaczenia Internetu w całym procesie zarabiania, by zorientować się, że nie każdy pieniądz jest zarabiany w bardzo klasyczny i standardowy sposób, a zatem nie jest opodatkowany tak samo. Nie każdy księgowy i nie każde biuro jest sobie w stanie z tym poradzić, zwłaszcza jeśli nie podąża za “trendami” w branży rachunkowej. Wybierzmy więc takie, które rzeczywiście zna się na rzeczy i po prostu interesuje się tym, jak się rozlicza nawet najbardziej wirtualny przychód i rozchód;
  • usługi optymalizacyjne – prowadząc firmę doskonale wiemy, jak dużo zarabianych pieniędzy są w stanie pochłonąć podatki. Nie jest jednak również tajemnicą, że przy umiejętnym manipulowaniu prawem można doprowadzić do ogromnych oszczędności właśnie na polu podatkowym. Dobre biuro nieruchomości potrafi to robić i jest w stanie przyczynić się do większych oszczędności w naszej firmie.

Czy z biurem rachunkowym związujemy się na zawsze?

Prowadząc własną firmę doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak szybko jest ona w stanie się rozwijać. W związku z tym naturalnym jest, że nie chcemy wiązać się z jednym rozwiązaniem na tle rachunkowym na długo – zwłaszcza, że nasze potrzeby wraz z czasem mogą wzrosnąć, a razem z nimi oferta konkretnego biura stracić na atrakcyjności. Musimy więc pamiętać, że biuro rachunkowe nie jest przez nas wybierane na zawsze, a obowiązuje nas z nim umowa – zawsze stricte indywidualna, zazwyczaj na czas z góry określony. Mimo wszystko jednak oczywistym jest, że do współpracy z konkretnym podmiotem po prostu się przyzwyczaimy. Właśnie dlatego poleca się zdecydowanie na takie biuro rachunkowe, które będzie elastycznie dopasowało się do naszych potrzeb i z którym będzie można się dogadać. Wtedy problem związany z jego zmianą nie będzie istniał, gdyż ta po prostu nie będzie konieczna.

Polecamy wartościowe szkolenia dla księgowych:

Podsumowanie

Wybór właściwego biura rachunkowego nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza, że chwili obecnej jest ich na rynku na tyle dużo, że mamy z czego wybierać. Nie bądźmy więc w tym lekkomyślni, a za to nie wahajmy się być wybredni. Mamy prawo oczekiwać nie tylko atrakcyjnych cen, ale przede wszystkim fachowego podejścia, cechującego się jak największą kompleksowością – takiego, w którym firma, z którą wejdziemy we współpracę zajmie się wszystkim właśnie od strony rachunkowej. Założyliśmy firmę po to, by ją prowadzić – nie po to, by tracić czas na załatwianie spraw urzędowych i rozliczeniowych.

Polecamy: