Wypożyczalnia samochodów – prosty pomysł na własny biznes – miłośnicy motoryzacji z żyłką do prowadzenia interesów coraz częściej decydują się na otworzenie własnej wypożyczalni samochodów. W dzisiejszych czasach nie trzeba dysponować dużą ilością gotówki by móc założyć dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Jak skutecznie obniżyć koszty planowanej inwestycji? Czy posiadanie wypożyczalni pojazdów osobowych jest biznesem opłacalnym? Jak zachęcić potencjalnego klienta do skorzystania z oferty wynajmu aut?

Samochodowy biznes na topie!

Jeszcze kilka lat temu wypożyczalnie samochodów znajdowały się jedynie w dużych miastach Polski, były to pojedyncze punkty zlokalizowane najczęściej w pobliżu lotnisk. W dużej mierze wynikało to ze znikomego zainteresowania klienteli. Dzisiaj sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 1000 małych i dużych wypożyczalni samochodowych, co więcej każdego miesiąca konkurencji przybywa.

Młodzi przedsiębiorcy, którzy interesują się branżą motoryzacyjną chętnie podejmują się wyzwania jakim jest otworzenie oraz późniejsze poprowadzenie wypożyczalni pojazdów osobowych. Aby firma faktycznie przynosiła zyski i a całe przedsięwzięcie odniosło sukces właściciele takich miejsc muszą wykazać się dobrą znajomością rynku. Choć wydawać by się mogło, że jest to biznes jak każdy inny to niestety, ale wymaga on odpowiedniego przygotowania a przede wszystkim dużych nakładów finansowych. Jednak i w tym wypadku osoby zdecydowane na otworzenie wypożyczalni nie muszą zaciągać wysokich kredytów w banku. Jak zatem założyć działalność przy poniesieniu minimalnych kosztów?

Indywidualny biznes czy franczyza?

Początki bywają trudne, zwłaszcza w przypadku poprowadzenia własnej firmy. Pierwsze problemy napotykamy zazwyczaj już na samym starcie, kiedy to skupiamy się na wysokości kapitału niezbędnego do otworzenia dobrej wypożyczalni samochodów. Aby miejsce funkcjonowało, jak należy i zarabiało na siebie konieczne jest zaopatrzenie go w wysokiej jakości bezpieczne pojazdy. Jednak to nie wszystko, oprócz tego należy pamiętać także o kosztach związanych z utrzymaniem i konserwacją pojazdów oraz innymi opłatami wynikającymi z zarządzania działalnością gospodarczą. Ostateczny koszt założenia firmy w dużej mierze uzależniony jest od wielkości wypożyczalni. W większości miejsc oferujących wynajem aut znajduje się zazwyczaj ok. 8-10 sprawnych pojazdów. Oczywiście wraz z rozwojem firmy liczba samochodów może się powiększyć, niemniej jednak szacuje się, że już na samym początku wkład własny właściciela wypożyczalni powinien wynosić ok. pół miliona złotych.

Jak widać koszty inwestycji są ogromne, dlatego też osoby nieposiadające wystarczającej ilości kapitału na start mogą skorzystać z pomocy sieci franczyzowej. Dysponując atrakcyjną lokalizacją, znajomością prawidłowego funkcjonowania wypożyczalni można przystąpić do współpracy z dużą i znaną siecią zajmującą się wynajmem pojazdów. Która z opcji jest korzystniejsza? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko tak naprawdę zależy od podejścia i planu działania przyszłego właściciela wypożyczalni samochodów.

Korzystna oferta wynajmu

Wypożyczalnia samochodów - prosty pomysł na własny biznes
Wypożyczalnia samochodów – prosty pomysł na własny biznes

Znaczna większość wypożyczalni aut posiada w swojej ofercie możliwość wynajmu pojazdu na okres krótkoterminowy oraz długoterminowy. Ze względu na atrakcyjne warunki umowy i przystępne ceny to właśnie pierwsza z opcji cieszy się największą popularnością wśród potencjalnych klientów indywidualnych np. turystów. Długoterminowy wynajem pojazdów skierowany jest głównie do przedsiębiorców, którzy jeszcze nie zdążyli zaopatrzyć się w firmowe samochody, co wiązałoby się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Chcąc obniżyć koszty przychodu przedsiębiorcy chętnie nawiązują roczną umowę z wypożyczalnią samochodów. Korzyści z przeprowadzenia takiej transakcji czerpią obydwie strony.

Prócz osób fizycznych i firm bardzo często z usług wynajmu pojazdów korzystają placówki ubezpieczeniowe, które zobowiązują się do udostępnienia auta zastępczego swoim klientom, którzy w wyniku kolizji drogowej zmuszeni byli pozostawić osobisty pojazd u mechanika.

Jak pozyskać klientów?

Zastanawiasz się, co najbardziej zachęca klientów do skorzystania z usług wypożyczalni samochodów? Oprócz atrakcyjnej oferty wynajmu, klienci dużą uwagę skupiają na jakości udostępnianych pojazdów. Auta wyróżniać powinny się nienagannym wyglądem, zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Ponad to pojazdy muszą być poddawane regularnemu przeglądowi, co z koeli przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowania. Jednak najprostszym sposobem na dotarcie do klienta jest znalezienie dobrej lokalizacji np. okolice lotniska, dworca kolejowego, dworca autobusowego itp.

Podsumowując, wbrew pozorom otworzenie własnej wypożyczalni samochodowej nie musi być kosztowną inwestycją. Osoby, które nie dysponują wystarczającą ilością kapitału mogą nawiązać współpracę z dużą siecią franczyzową, która w zamian za dogodną lokalizację udostępni samochody oraz klientów.

Pamiętaj, że jeżeli ktoś ukradnie samochód z wypożyczalni samochodów to zawsze możesz liczyć na detektywa. On znajdzie dla Ciebie skradzione auto.

czeski duński holenderski angielski niemiecki włoski